At large Corner Conference girls’ state track qualifiers

May 11, 2012 by · Comments Off
Filed under: Top Story 

These are the Corner Conference state qualifiers who did not win outright at last night’s regionals in Corning. Last season numerous mistakes were made by the IHSAA and the Girls’ Union, including initially listing several athletes that ended up not qualifying and omitting several athletes who were later included. If you are sure an error was made, let the state know and they will fix it same as last year.

Taken from the Girls’ Union website

100

Schaaf, Sheri 12 Villisca 13.45

200

Hurley, Kelsey 09 Fremont-Mills 27.18

400 hurdles

Peterson, Paige 12 Stanton 1:09.32

4×100

Stanton 53.15 2
1) Taylor, Avery 10 2) Peterson, Paige 12 3) Stephens, Dana 12 4) Subbert, Carmen 10

sprint medley

Villisca 1:56.19 2
1) Berggren, Lilly 12 2) Fisher, BreeAnn 11 3) Schaaf, Sheri 12 4) Haer, Morganne 11

high jump

Gilbert, Ashley 11 Nishnabotna 4-10.00

long jump

Haer, Morganne 11 Villisca 16-06.00

Share

Boys’ 1A at large state track qualifiers

May 11, 2012 by · 1 Comment
Filed under: Top Story 

These are the Corner Conference state qualifiers who did not win outright at last night’s regionals in Corning. Last season numerous mistakes were made by the IHSAA and the Girls’ Union, including initially listing several athletes that ended up not qualifying and omitting several athletes who were later included. If you are sure an error was made, let the state know and they will fix it same as last year.

Taken from the IHSAA website.

100 meters

Focht, Greg 12 Stanton 11.53

200 meters

Focht, Greg 12 Stanton 23.40

800

Cruickshank, Casey 12 Sidney 2:02.97

1,600

Cruickshank, Casey 12 Sidney 4:38.79

110 hurdles

Duysen, Daniel 12 East Mills 16.28
Wilson, Clayton 11 Fremont-Mills 16.37

4×100

East Mills 45.09 2
1) Tupper, Travis 10 2) Schafer, Luke 12 3) Duysen, Daniel 12 4) Pittmon, Nick 11

Stanton 45.12 3
1) Hamilton, Allen 11 2) Walter, Tyler 12 3) Marshall, Jeff 11 4) Focht, Greg 12

4×200

East Mills 1:33.67 2
1) Tupper, Travis 10 2) Stephens, Ethan 12 3) Bassich, Pierre 12 4) Pittmon, Nick 11
Stanton
1) Hamilton, Allen 11 2) Walter, Tyler 12 3) Marshall, Jeff 11 4) Focht, Greg 12

4×400

East Mills 3:35.78 2
1) Stephens, Ethan 12 2) Barney, Caleb 11 3) Schafer, Luke 12 4) Tupper, Travis 10

4×800

Fremont-Mills 8:33.84 2
1) Williams, Nick 12 2) Herrick, Kevin 11 3) Collins, Dylan 11 4) Beem, Curtis 12

high jump

Herrick, Kevin 11 Fremont-Mills 6-00.00

discus

Franks, Dallas 12 Fremont-Mills 156-06

Share

Notable girls’ marks from Fremont-Mills Monday night

May 8, 2012 by · Comments Off
Filed under: Uncategorized 

In what will serve as a final all-weather track warmup to the District Track Meet in Corning on Thursday, all the 1A Corner Conference schools joined with Walnut, Treynor, C.B. Heartland and Iowa School for the Deaf in Tabor Monday night for the Fremont-Mills Coed Relays.

Several schools limited how many events their athletes participated in order to be prepared on Thursday

Villsca was the girls’ champion, led by Jill Vanderhoof with 23.5 points.

Season best (individual and relay) marks that were recorded that also rank in the top eight of the
district standings are listed below.

Number listed before athlete or school is district rank, not what they placed Monday night in Tabor.

200 meters

7 Carmen Subbert SO Stanton 28.11

400 hurdles

3. Paige Peterson SR Stanton 1:13.04

1,500

8. Heather Means JR Villisca 5:35.72

Discus

3 Jill Vanderhoof JR Villisca 98-00.00

4×100

3 Stanton 53.20

4×200

2 Villisca 1:53.21

4×400

3 Fremont-Mills 4:25.88

Sprint Medley

4 Fremont-Mills 1:58.05

Share

Notable boys’ marks from Fremont-Mills Monday night

In what will serve as a final all weather track warmup to the District Track Meet in Corning on Thursday, all the 1A Corner Conference schools joined with Walnut, Treynor, C.B. Heartland and Iowa School for the Deaf in Tabor Monday night for the Fremont-mills Coed Relays.

Several schools limited how many events their athletes participated in order to be prepared on Thursday

The Knights easily won the boys’ half of the meet led by Clayton Wilson’s 21 points.

Season best (individual and relay) marks that were recorded that also rank in the top eight of the
district standings are listed below.

Number listed before athlete or school is district rank, not what they placed Monday night in Tabor.

Boys’

200 meters
3. Greg Focht SR Stanton 23.14
6. Jacob Tristan JR Nishnabotna 23.50

400 meters

4 Jacob Tristan JR Nishnabotna 53.32
5 Charlie Ruff SR East Mills 53.39
8 Caleb Barney JR East Mills 54.37

400 hurdles

2 Daniel Duysen SR East Mills 59.00
7 Dylan Collins JR Fremont-Mills 1:01.64

3200 meter

3 Mackenzy Lang FR Fremont-Mills 11:11.51
4 Brandon Meston FR Fremont-Mills 11:14.62
8 Collin Strickland JR Stanton 11:35.63

Long Jump

3 Clayton Wilson JR Fremont-Mills 20-07.00

Shotput

4 Austin Becthold SR Stanton 45-06.00

4×100

1 East Mills 44.76
4 Stanton 45.40

Shuttle Hurdle

2 Stanton 1:03.06

4×200

1 East Mills 1:33.81

4×400

4 Fremont-Mills 3:37.74

4×800

1 Fremont-Mills 8:34.14

Medley Relay

3 Fremont-Mills 3:51.47

Share

What to look for at district track in Corning, girls’ side

The landscape of the girls’ side of the Corning district is much different due to the presence of Griswold and Corning who are two of the best girls’ teams in the state. It will be very difficult to qualify for state in several of the events without pulling off a massive upset.

The field portion of the meet will offer much more drama than the track.

Drama in the discus (and the shotput): Five girls within a few feet of each other in the discus. Marie Palmer of Corning is the favorite, but there are four girls right behind her including Jill Vanderhoof of Villisca. The shotput is even close. Christa McCall of Nishnabotna and Regan Burns have surged to the forefront, ahead of Vanderhoof is less than two feet back. No one in he district has recorded a top 24 mark this season. It’s likely that only the winner will go.

The long jump will be exciting as well. Morganne Haer of Villisca leads the charge after qualifying for state last year in the same event. Kayla Lindenmeyer (Bedford), Katie Dukes (Lenox) and Brandi Beem (F-M) are all within five inches. Its conceivable that all four could qualify. All are ranked in the top 15 of 1A. The high jump could be another duel between Kelsey Hurley (FM) and Ashley Gilbert of Nishnabotna. Five foot one inch should qualify for state and both have jumped that high this season.

On the track: It’s a huge collection of talent. Caitlyn Stroud of Corning has the second fastest time in the state (1A) this season. Sheri Schaaf (Villisca) and Hurley (FM) are both on the fringe of the top 24, more than half a second behind Stroud. Stroud’s 25.67 is the fastest 200 meter in 1A this season and she ran it in Corning earlier this season. Hurley is top ten and has a great chance of qualifying.

Rebekah Topham of Griswold has the top mark in the district in every event 400 meters or longer, including the 400 hurdles. Topham won the 3,000 and 1,500 meter runs are Drake last month and place in both the 800 (2nd) and 400 hurdles (5th). It remains to be seen what events she will run at Corning, but she will be included in those same four events here.

Assuming Topham doesn’t enter the 400, Katie Dukes (Lenox) and Larissa Backhaus (Griswold) will battle for the title. Both have a good chance to qualify without winning as both have recorded top 24 times. Topham is the only district runner with a top 30 time in the 400 hurdles.

In the 800, Topham, Backhaus (Griswold) and Jordan Sindt (Griswold) are the only three in the district with a top 24 time in the state. Topham, Alix Flippen (Gris) and Tiffany Shephard (Corning) are in position to qualify and repeat the same three names in the 3,200.

Kadie Subbert of Stanton has the top time in the district in the 100 hurdles.

Corning and Villisca have a chance to both qualify in the 4×100. The Viqueens will be heavy favorites in the shuttle hurdle relay. Corning has the fastest time in the district in the 4×200 relay. Griswold has the fastest time in the 4×400 relay, with F-M and Mount Ayr both just outside looking in and will need a season best to qualify.

Neck and neck between Mount Ayr and Griswold in the 4×800 relay and with both being just outside the top 24, its possible only the winner will qualify. Griswold, Lenox and Corning are all in position to qualify in the sprint medley and its the same three teams in the distance medley.

Share

What to look for at district track in Corning, boys’ side

The sprint for second: Sure, it’s possible that someone will upset Nick Pittmon of East Mills at districts in the 100 or 200 meters, but no one in the district has beaten him yet. Time comparison means no one will actually have to in order to qualify. Greg Focht (Stanton and Taylor Briles of Griswold have both run top ten times this season. Nick Shipley (Sidney), Allen Hamilton (Stanton) and Travis tupper (East Mills) are all in the top 30 as well state wide in the 100. Not as much speed in the 200. Focht is top 30.

The 400 meter dash is going to be a longshot for area athletes. Jacob Sobotka of Mount Ayr leads the district by two seconds and is only the 18th fastest 1A time this year. This event will likely come down to who wins, unless someone goes much faster than they have before.

Fremont-Mills clearing the hurdles: Clayton Wilson is in good shape to have a shot to qualify in the 110 hurdles even if he doesn’t knock off Jared Schoning of Griswold. Wilson has run the 18th fastest time in 1A this season. Kevin Herrick will almost certainly have to win the 400 hurdle to qualify. he leads the district with the 30th best state wide 1A time.

Two laps and longer: It remains to be seen what Sidney will do in Corning. If Casey Cruickshank enters the open 800, he will be a heavy favorite to win. Levi Allen (Essex) cracked the top 30 with his 2:07 flat late last week in Corning. That time would have been good enough to win the Corner Conference 800 one week ago. If the Cowboys enter Phil Worcester, he would be a factor as well.

Cruickshank and Andrew Thompson have a history of great races against each other in the 1,600. Both are on pace to qualify if they enter regardless of winner, as both have run top tens times state wide this season. The 3,200 could be merely a showpiece for Thompson, who is nearly a minute fster than all the district.

Jumping high and long: The long jump is Pittmon’s (EM) to win but keep an eye on Wilson( (FM) and Josh Larson (FM) both of whom are in the top 15 state wide in 1A. All three could go with solid performances. Braydee Poore of Mount Ayr has gone six feet, six inches in the high jump and is fourth overall in 1A. Kevin Herrick’s season best of 6-2 is more tyhan good enough to qualify at large if he can duplicate it.

Hurling heavy objects: In the discus, A.J. Scarborough and Dallas Franks are 1-5 in the state in 1A. Dustin Pritchett of Mount Ayr is right behind them in seventh. All three should go if they perform well. Pritchett will be the favorite in the shot put. He and Franks are both top ten state wide.

Pass the baton: Sidney has quietly put together some stellar relay teams. The Cowboys will be a threat to win the 4×800 and Distance Medley. Mount Ayr will be heavily favored in the 4×400. The 4×100 has the potential to be one of the most exciting events of the day. Mount Ayr, Bedford and East Mills are all within two-tenths of a second of each other and in the top ten overall state wide in 1A. F-M has one of the best shuttle hurdle relay teams in the state. Stanton is top 30 and could qualify if they run well.

Share

Villisca repeats as Corner champs

Kelsey Hurley of Fremont-Mills scored 36 points to lead all athletes at the Corner Conference track meet Tuesday night, but it was Villisca winning a close team race and collecting a second consecutive team title. Hurley won the 200 and 400 meter dashes and dethroned defending high jump champion Ashley Gilbert of Nishnabotna. Hurley, who is just a freshman, was also third in the 100 meters.

The only individual to successfully defend an event title was Paige Peterson of Stanton who again raced to victory in the 400 meter hurdles. Otherwise, it was a day of upsets and freshman upstarts. Another F-M freshman, Macy Williams, won the 800 and 1,500 just ahead of defending champion Mariah Johnson of Essex. Jasmine Glasgo of Essex pulled off an upset in the 3,000 meter by beating Heather Means of Villisca who was defending champion in that event.

Jill Vanderhoof of Villisca failed to win either the shotput or discus title, despite winning the shotput last year and being the top returning placcer in the discus. Those titles went to Regan Burns (Essex) and Kelcie Neihart (South Page). Vamnderhoof and Amanda Focht combined to score 26 points in the throwing events.

Sheri Schaaf won the 100 meter for Villisca and Carmen Subbert captured gold in the 100 hurdles for Stanton. Morganne Haer of villisca lost her 400 meter title to Hurley (F-M), but won the long jump title by more than a foot over Taryn Williams of F-M and Taylor Avery of Stanton.

Haer led Villisca with 23 points, followed by Sheri Schaaf with 22.5. Macy williams scored 22 for Fremont-Mills. Taryn Williams added 12. Subbert and Petersen combined for 33 points for the Viqueens who finished third and Jasmine Glasgo led Essex with 24 points.

Tyler Williams of Clarinda Academy scored 15 points to lead the Lady eagles who finished fifth. Kendra Croghn led sixth place East Mills with 9.5 points, highlighted by a fourth place in the 200 meter dash. Ashley Gilbert’s second place in the high jump was the basis for her team high eight points for Botna. Kelcie Neihart’s win was worth 10 points and it led South page.

Villisca 128.00
Fremont Mills 119.00
Stanton Girls 109.0
Essex 101.00
Clarinda Academy 46.00
East Mills Girls 33.00
Nishnabotna 27.00
South Page 16.00
Sidney 4.00

Point Breakdown

Share

Knights kings of the Corner again

May 2, 2012 by · Comments Off
Filed under: Top Story 

Having lost this season to rival East Mills, Fremont-Mills attempt to win a fifth consecutive Corner Conference track title was the most eagerly anticipated team competition in a long while. The Knights didn’t disappoint, and on the strength of 68 points in field events F-M repeated as conference champions.

The Knights were 1-2 in the discus, shotput and high jump and 2-3 in the long jump. AJ Scarborough and Dallas Franks combined for 18 points in the discus, Kevin Herrick and Clayton Wilson won gold and silver in the high jump and Franks and Seth Phillips led the shotput. Josh Larson and Wilson were second and third in the long jump behind Nick Pittmon of East Mills who was the high scorer of the meet with his wins in the 100, 200 and long jump.

Despite several exciting races on the track there were very few surprises. Andrew Thompson aof Nishnabotna won the 3,200 meter run and followed that up with a win in the 1,600. Thompson ran down Sidney’s Casey Cruickshank in the final stretch in what was nearly a carbon copy of their race at last years conference meet.

Wilson and Herrick picked up wins for F-M in the 110 and 400 hurdles respectively, and Herrick narrowly missed a third win in the 400 meter when Darius Washington-Johnson of Clarinda Academy ran him down at the tape. Sidney’s Phil Worcester provided the biggest shock of the day by running down his teammate and defending conference champion Cruickshank to win the 800.

Cruickshank found himself hunted again in the final stretch of the 4×400 relay, but he held off Larson of F-M to help the Cowboys record a victory. The Cowboy team of Noah McKeever, Worcester, Drake Strickler and Cruickshank won in a time of 3:42.36.

McKeever, Shipley, Jacob Buck, and Cruickshank teamed to win the 4×800 relay for the Cowboys who were third in the team race. Cruickshank led the Cowboyus with 21 points on the day with Worcester just behind him at 20.5. Pittmon (EM) led all scorers on the day with 32.5 points, Dan Duysen added 21 to the East Mills point total.

Stanton was fourth overall, led by Greg Focht who scored 19 points, including runner up finishes in the 100 and 200 meters. Essex was fifth as a team led by Branson Naico who snagged a third place in the 400 hurdles. Clarinda Academy was sixth and Nishnabotna was seventh behind 20 points from Thompson. Blake Harvery led South Page with five team points, highlighted by a fourth pace finish in the 1,600.

Share

South Page runs at three area boys’ track meets

April 26, 2012 by · Comments Off
Filed under: Rebels Track 

Taking flight during the long jump for South Page is Zach Peterman Monday, April 16, at the Viking Relays in Stanton. Peterman finished sixth in the event for the Rebels. (photo provided by Mike Freeman)

The South Page boys’ track team was on the run last week as the Rebels competed in three meets in a span of four days.
The Rebels opened the week by competing in the Viking Relays held Monday, April 16, at Stanton. South Page competed in 12 events on the day and scored points in three.
Blake Harvey turned in the top performance of the day for the Rebels as he finished second in the 1,600 meter run with a time of 5 minutes, 15 seconds. He also posted a time of 2:22 to finish fourth in the 800 meter run. 
Jacob Stimson also competed in both the 800 meter run and the 1,600 meter run for the Rebels Monday. He posted times of 3:10 and 6:57 respectively in the two events.
South Page also earned points in the long jump as Zach Peterman turned in an effort of 16 feet, 10 inches to finish sixth. Peterman also ran the 200 meter dash for the Rebels and was clocked at 0:27.08.
Marcus Mackey was also entered in the 200 meter dash and posted a time of 0:36.9 for South Page. Meanwhile, in the 100 meter dash, Mackey turned in a time of 0:17.4.
In the 400 meter hurdles, Jacob Sunderman posted a time of 1:07 and Damian Davis finished the race in 1:11. Raymond Townsend also turned in a time of 1:15 in the 400 meter dash for the Rebels.
South Page also had three athletes compete in the discus and shot put at the Viking Relays. Brian Story participated in both events for the Rebels. He delivered a throw of 102’ 5” in the discus and 33’ 5” in the shot put. Joe Chesney contributed a throw of 65’ 9” in the discus, while Montana Hoyt turned in a throw of 27’ 5” in the shot put.
Finally, the Rebels ran three relay races during the meet. The 4×800 meter relay team of Harvey, Sunderman, Davis and Peterman was clocked at 9:29.
In the 4×200 meter relay, the team of Hoyt, Chesney, Story and Michael Wheelbarger turned in a time of 2:07.
In their final relay, the 4×100 meter relay team posted a time of 0:59.9. The members of the relay team were Hoyt, Chesney, Story and Wheelbarger.
The following night, April 17, South Page traveled to Hamburg to participate in the Bob Weber Relays. The Rebels scored in three events at the meet.
The top performance of the night for South Page came in the 4×800 meter relay as the Rebels posted a time of 9:40 to finish fourth in the race. The members of the relay team were Harvey, Sunderman, Davis and Peterman.
The 1,600 meter medley relay team of Harvey, Sunderman, Davis and Peterman added a sixth place finish with a time of 4:16. Meanwhile, Peterman also finished sixth in the long jump with an effort of 17’ 6”.
South Page also competed in the 4×400 meter relay at the meet and turned in a time of 4:09. The relay team consisted of Harvey, Sunderman, Davis and Peterrman.
Finally, the Rebels also took part in the Cowboy Relays held Thursday, April 19, at Sidney.
Harvey paced the Rebels with a second place finish in the 1,600 meter run as he was clocked at 5:12.
South Page also earned a pair of fourth place finishes on the day. Peterman finished fourth in the long jump with an effort of 16’ 5” and was also a member of the 4×400 meter relay team that finished fourth with a time of 4:03. The other members of the relay team were Harvey, Sunderman and Davis.
The final points for South Page came from the 4×800 meter relay team that posted a time of 9:51 to finish fifth in the race. The relay team consisted of Harvey, Sunderman, Davis and Peterman.
Competing in the shot put for South Page Thursday were Story, Mackey and Hoyt. Story led the team with a throw of 32’ 6”.  Mackey followed with a throw of 28’ 7” and Hoyt turned in an effort of 23’ 9”.
Story, Wheelbarger and Mackey also competed in the discus. Story provided a throw measuring 96’ 1”. Wheelbarger followed with a throw of 68’ 3” and Mackey contributed a toss of 61’ 2”.
Mackey also provided a time of 0:18.7 in the 100 meter dash and was clocked at 0:38.1 in the 200 meter dash. Meanwhile, Wheelbarger was clocked at 0:17.3 in the 100 meter dash.
Townsend participated in both the 400 meter dash and the 800 meter run. He turned in times of 1:14 and 2:52 respectively.
Stimson was also entered in the 800 meter run and finished the race in 3:08. He also recorded a time of 7:00 in the 1,600 meter run.
Finally, the 4×100 meter relay team posted a time of 0:59.6 Thursday. The members of the relay team were Hoyt, Davis, Story and Wheelbarger.

Share

Neihart places during Viqueen Relays

April 26, 2012 by · Comments Off
Filed under: Lady Rebels Track 

Kelsie Neihart accounted for the only points scored by South Page Monday, April 16, at the Viqueen Relays in Stanton as she collected a fourth place finish in the discus.
Neihart turned in a throw of 78 feet, 0 inches to claim the fourth place finish. She also competed in the shot put and turned in a throw of 26’ 8”.
Cheyana Brownfield was also entered in the shot put and posted a throw of 25’ 0”. She also participated in both the 100 meter dash and the 200 meter dash for the Rebels. Brownfield was clocked at 15.0 seconds in the 100 meter dash and posted a time of 0:30.8 in the 200 meter dash.
Victoria Wheelbarger also joined Neihart in the discus and delivered a throw of 64’ 3” for the Rebels. Meanwhile, Heather Stimson turned in an effort measuring 10’ 1” in the long jump.
In the 400 meter dash, Kady Van Fosson paced South Page with a time of 1:15. Stimson also participated in the race and contributed a time of 1:27.
Finally, the South Page sprint medley team of Wheelbarger, Stimson, Brownfield and Van Fosson turned in a time of 2:21.

Share

Girls’ Corning district leaders

April 26, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowgirl Track, Stanton Viqueens, Trojanette Track, Viqueen Track 

A quick look at where things stand for teams and individuals who will be competing at the 1A state qualifier in Corning next month. The qualification process is the same as last year. Event winners at the qualifier automatically advance to state. For reference, the 12th best mark around the state will be listed as a rough gauge of what an athlete who doesn’t win at the qualifier will need to advance.

“In Class 1A, the top place winner in each event, plus the next
twelve (12) best performances statewide from qualifying meet place winners will
advance to the state meet.”

100: District leader: Caitlyn Stroud SR Corning 12.23, 12th best state wide: Teyha Graham FR George-Little Rock 12.75.

100 hurdles: 12th best state wide: Abby Musser FR Woodward-Granger 16.06, District leader: Carmen Subbert SO Stanton 16.73

200: District leaders: Caitlyn Stroud SR Corning 25.57, Kelsey Hurley FR Fremont-Mills 26.43. 12th best state wide: Kate Patton SO Murray 26.83

400: District leader: Rebekah Topham FR Griswold 59.56, 12th best state wide: Nicole Rozeboom JR Sibley-Ocheyedan 1:01.18.

400 hurdles: District leader: Rebekah Topham FR Griswold 1:05.58, 12th best state wide: Kamille Kronemann JR West Hancock 1:08.13.

800: District leader: Rebekah Topham FR Griswold 2:16.26, 12th best state wide: Tiffany Shepherd JR Corning 2:28.09

1,500: District leader: Rebekah Topham FR Griswold 4:39.16, 12th best state wide: Emily Campbell SO North Butler 5:14.36

3,000: District leaders: Rebekah Topham FR Griswold 10:13.59, Alyx Flippen FR Griswold 11:24.50. 12th best state wide; Emma Luhmann SO Southeast Webster 11:27.24

Long jump: District leaders: Morganne haer JR Villisca 16-04.25, Kayla Lindenmeyer JR Bedford 16-03.00, 12th best state wide: Nicole Rozeboom JR Sibley-Ocheyedan 16-00.50

High Jump: District leaders: Kelsey Hurley FR Fremont-Mills 5-02.00, Ashley Gilbert JR Nishnabotna 5-01.00

Shotput: 12th best state wide: Maranda Baker JR Pekin 35-05.00, District leader: Jill Vanderhoof Villisca 32-09.25

Discus: 12th best state wide: Ashley Lullmann JR Storm Lake (St Mary) 104-05.25, District leader: Danielle Rosell JR Griswold 98-02.00. Keep an eye on: Jill Vanderhoof JR Villisca 96-10.00

4×100: 12 best state wide: Manson-NW Webster 52.74, District leader: Corning 52.84. Keep an eye on: Villisca 53.06

4×200: 12th best state wide: Sibley-Ocheyedan 1:52.00, District leader: Corning 1:52.11

4×400: District leaders: Griswold 4:11.95, 12th best state wide: Woodward-Granger 4:17.51

4×800: 12th best state wide: Central Elkader 10:29.86, District leader: Mount Ayr 10:42.10

Sprint medley: District leader: Griswold 1:53.23, Corning 1:57.34. 12th best state wide: BGM, Brooklyn 1:57.74. Keep an eye on: Villisca 1:58.52

Distance medley: District leader: Griswold 4:18.15. 12 best time state wide: Woodward-Granger 4:31.50.

Share

Boys’ Corning district leaders

April 26, 2012 by · Comments Off
Filed under: Blue Devil Track, Cowboy Track, Trojan Track, Viking Track 

A quick look at where things stand for teams and individuals who will be competing at the 1A state qualifier in Corning next month. The qualification process is the same as last year. Event winners at the qualifier automatically advance to state. For reference, the 12th best mark around the state will be listed as a rough gauge of what an athlete who doesn’t win at the qualifier will need to advance.

“In Class 1A, the top place winner in each event, plus the next
twelve (12) best performances statewide from qualifying meet place winners will
advance to the state meet.”

100 meter dash: Corning district leaders: Nick Pittmon, East Mills 10.96, Taylor Briles, Griswold 11.00, 12th best state wide: Kolton Greiner Keota 11.23. Keep an eye on: Greg Focht, Stanton 11.35, Nicholas Shipley, Sidney 11.37.

110 hurdles: 12th: Jordan Langel LeMars (Gehlen) 15.57, Corning district leader: Jared Schoning SR Griswold 15.65. Keep an eye on: Clayton Wilson JR Fremont-Mills 16.09

200: District leader: Nick Pittmon JR East Mills 22.38, 12th: Logan McKenna JR Belmond-Klemme 23.05, Keep an eye on: Nicholas Shipley JR Sidney 23.49

400: District leader: Jacob Sobotka SO Mount Ayr 52.38, 12th state wide: Jesse Henrichs SO George-Little Rock 52.01, Keep an eye on: Kevin Herrick JR Fremont-Mills 53.89

400 hurdles: 12th state wide: 12 Conner Smock SR Lisbon 57.79. District leader: Kevin Herrick JR Fremont-Mills 59.08, Keep an eye on: Branson Naico JR Essex 1:02.30.

800: 12th state wide: John Gunderson SR Riverside, Oakland 2:05.30, District leader: Casey Cruickshank SR Sidney 2:06.68, Keep an eye on: Kevin Herrick JR Fremont-Mills 2:10.55

1,600: District leaders: Casey Cruickshank SR Sidney 4:44.76, Andrew Thompson SR Nishnabotna 4:45.22. 12th best state wide: Adam Sohl SR George-Little Rock 4:46.08

3,200: District leader: Andrew Thompson SR Nishnabotna 10:18.04, 12th best state wide: Issac Montes JR AGWSR, Ackley 10:29.45, Keep an eye on: Levi Allen SR Essex 11:15.00

Long jump: District leader: Nick Pittmon JR East Mills 21-01.00, 12th best state wide: Clayton Wilson JR Fremont-Mills 20-05.75. Keep an eye on: Josh Larsen SR Fremont-Mills 20-00.50

High jump: District leader: Braydee Poore JR Mount Ayr 6-06.00, 12th best state wide: Kevin Herrick JR Fremont-Mills 6-02.00

Shotput: District leaders: Dustin Pritchett SR Mount Ayr 52-00.50, Dallas Franks SR Fremont-Mills 49-08.25, 12th best state wide: Austin Anfinson JR Hinton 47-03.75, Keep an eye on: Jacob Huston SR East Mills 45-05.50

Discus: District leaders: AJ Scarborough SR Fremont-Mills 162-07.00, Dallas Franks SR Fremont-Mills 158-02.00. 12th best state wide: Cole McAllister SR Boyer Valley 143-00.00

4×100: District leaders: Mount Ayr 44.96, East Mills 45.24. 12th best state wide: Earlham 45.49

4×200: District leaders: East Mills 1:35.43, Griswold 1:35.69. 12th best state wide: South O’Brien 1:35.49

4×400: District leader: Mount Ayr 3:32.83, 12th best state wide: CAM, Anita 3:37.73. Keep an eye on: Fremont-Mills 3:40.68

4×800: District leaders: Sidney 8:36.30, Griswold 8:42.15 12th best state wide: West Bend-Mallard/TRV 8:43.87

Medley Relay: 12th best state wide: South O’Brien 3:50.91, District leader: Sidney 3:51.19

Share

Herrick triples in Essex, Knights win easily

April 24, 2012 by · Comments Off
Filed under: Blue Devil Track, Cowboy Track, Trojan Track 

Fremont-Mills won nine events Monday night to easily win the boys’ half of the Essex Co-Ed track meet. Kevin Herrick won the high jump, 400 meters and the 400 meter hurdles for the Knights. Clayton Wilson won the long jump and the 110 hurrdles, and in the least shocking result of the day, A.J. Scarborough won the discus.

Also a lack of drama in the distance events where Nishnabotna’s Andrew Thompson cruised to victories in he 800, 1,600 and 3,200 meters. Jacob Huston of East Mills emerged as the winner from a talented group in the shotput. Huston finished just ahead of Dallas Franks and Mark Hall of F-M. Franks was also second to Scarborough in the discus.

Nick Pittmon had little trouble winning the 100 meter and teammate Ethan Stephens won a depleted 200 meter field field for the Wolverines who were the runner-ups in the team race. Branson Naico and Justin Moyer finished 2nd and 3rd in the 400 hurdles for Essex who was third in the overall team standings.

Long Jump:
1st Wilson-FM 18’8″
2nd Carlson-FM 17′ 11 1/2″
3rd Marshall-St 17’3″
4th Storey-EM 17′ 1/2″
5th Jennings-EM 17′ 1/2″
6th Peterman-SP 16’5″

High Jump:
1st Kevin Herrick-FM 5′ 10″
2nd Clayton Wilson-FM 5′ 8″
3rd Charlie Ruff-EM 5′ 8″
4th Zach Dailey-E 5′ 6″
5th Devin Kopera-HC 5′ 2″

Shot Put:
1st Huston-EM 45’10 1/2″
2nd Dallas Franks-FM 44′ 11″
3rd Seth Phillips-FM 41′ 1″
4th Greg Cloud-CA 39′ 9″
5th Zane Burge-S 38’2″
6th Duysen-EM 35’3″

Discus:
1st AJ Scarborough-FM 162’7″
2nd Dallas Franks-FM 150′ 2″
3rd Austen Stevens-W 114’1″
4th Greg Cloud-CA 107’5″
5th Jacob Huston-EM 103′ 3 3/4″
6th Dakota Graham-S 97′ 2″

3200m
1st Andrew Thompson-NB 10:42.9
2nd Brandon Meston-FM 11:32.1
3rd Dylan Collins-FM 11:42.9
4th Richard Abalos-CA 12:23.2
5th Collin Strickland-St 12:31.1
6th Nick Khur-NB 13:17.1

4×800
1st East Mills 09:15.4
2nd South Page 09:16.7
3rd Fremont Mills 09:26.3
4th Sidney 09:38.3
5th Clarinda Academy 10:08.7
6th Essex 11:18.2

Shuttle Hurdle
1st Fremont Mills 01:05.1
2nd Stanton 01:09.3
3rd Essex 01:09.9
4th East Mills 01:17.9
5th Sidney 01:18.0

100m
1st Nick Pittman-EM 11.16
2nd Nicolas Shipley-S 11.62
3rd Travis Tupper-EM 11.72
4th Darius Washington-CA 11.76
5th Allen Hamilton-St 11.79
6th Jon Wood-NB 11.81

400m
1st Kevin Herrick-FM 53.89
2nd Darius Washington-CA 55.92
3rd Nolan Makesroom-CA 56.03
4th Nick Williams-FM 56.1
5th Charlie Ruff-EM 58.2
6th Jon Wood-NB 58.55

4×200
1st East Mills 01:41.1
2nd Stanton 01:42.2
3rd Fremont Mills 01:42.7
4th Essex 01:44.3
5th Sidney 01:47.7
6th Heartland Christian 01:51.2

110m Hurdles:
1st Clayton Wilson-FM 16.34
2nd AJ Scarborough-FM 16.69
3rd Jeff Marshall-St 17.01
4th Justin Moyer-E 18.69
5th Dallas Lindsay-E 18.76
6th Sam Rew-EM 20

1600m
1st Andrew Thompson-NB 04:55.9
2nd Blake Harvey-SP 05:10.9
3rd Phil Worchster-S 05:12.1
4th Noah McKeever-S 05:16.8
5th Jacob Schaffer-EM 05:19.5
6th Nolan Makesroom-CA 05:20.1

200m
1st Ethan Stephens-EM 25.1
2nd Andrew Welch-NB 25.2
3rd Jon Wood-NB 25.27
4th Markell Hall-CA 25.47
5th Gabe Scarborough-FM 25.57
6th Colby Jennings-EM 25.63

400m Hurdles:
1st Kevin Herrick-FM 59.76
2nd Branson Naico-E 01:04.4
3rd Justin Moyer-E 01:05.9
4th Jacob Sunderman-SP 01:07.7
5th Dakota Thomas-FM 01:10.3
6th Colton Story-EM 01:10.5

Distance Med
1st Fremont Mills 4:05
2nd Essex 04:07.8
3rd East Mills 04:10.7
4th Sidney 04:22.8
5th Clarinda Academy 04:40.2

800m
1st Andrew Thompson-NB 02:13.4
2nd Nolan Makesroom-CA 02:17.7
3rd Andrew Welch-NB 02:20.7
4th Jacob Jones-E 02:21.1
5th Jacob Schaffer-EM 02:22.2
6th Nicolas Shipley-S 02:23.0

4×100
1st East Mills 46.61
2nd Fremont Mills 48.64
3rd Essex 50.58
4th Stanton 51.07
5th Clarinda Academy 51.68
6th Sidney 52.10

4×400
1st Fremont Mills 03:45.4
2nd East Mills 03:48.4
3rd Essex 04:01.8
4th South Page 04:03.4
5th Clarinda Academy 04:10.8
6th Sidney 04:11.5

Share

Hurley wins three events, Gilbert wins high jump in Essex

April 24, 2012 by · Comments Off
Filed under: Lady Blue Devil Track, Top Story, Trojanette Track 

Ashley Gilbert just keeps setting the bar higher. Literally.

Gilbert cleared five feet one inch Monday night at the Essex Co-Ed Relays to win the high jump in an exciting battle with Kelsey Hurley of Fremont-Mills. Nurley has cleared 5-2 this season, but wrapped up the day Monday wit ha leap of 5-0 to take second. Comparative results from around the state show both jumpers in line to qualify for a state tournament berth should they turn in similar jumps at the district meet.

Regan Burns won two events for the hosts who finished third in a tight team race with runner up F-M and team champion Stanton. The Viqueens won 143, to the Lady Knights 140 and the Trojanettes 137. Burns won both the shotput and discus for Essex and Jasmine Glasgo turned in a winning time in the 3000 meters.

It turns out the high jump was the only thing Hurley didn’t win. The F-M freshman won the 100, 200 and 400 for the Lady Knights and Macy Williams held off challenges from Glasgo and Mariah Johnson to win the 800 and 1,500.

Paige Peterson (400 hurdles), Taylor Avery (long jump) and Carmen Subbert (100 hurdles) won events for the team champions. The Viqueens won theteam title on the strength of their relay teams who won every one of the relay events.

Long Jump:
1st Taylor-St 14’2″
2nd T. Williams-FM 13’4″
3rd Peterson-St 13’4″
4th Ross-E 13’1″
5th M. Williams-FM 13’1/2″
6th Brownfield-SP 12’8 1/2″

High Jump:
1st Ashley Gilbert-NB 5’1″
2nd Kelsey Hurley-FM 5′
3rd Andrea McClary-FM 4’8″
4th Kara Allen-St 4’6″
5th Seana Perkins-E 4’2″
6th

Shot Put:
1st Regan Burns-E 32’1″
2nd Christa McCall-NB 30’5 1/2″
3rd Erin DeKay-St 29′
4th Kimber Wagg-St 28’1 1/2″
5th Carissa Pabolo-NB 26’1 1/2″
6th Kendra Myers-EM 25’2 1/2″

Discus:
1st Regan Burns-E 86′
2nd Kelsey Neihart-SP 84′
3rd Carmen Subbert-St 79′ 3/4″
4th Andrea Allen-E 78′ 7″
5th Abby Haigh-CA 73′ 6 1/2″
6th Christa McCall-NB 73/ 1 1/2″

3000m
1st Jasmine Glasgo-E 12:49.4
2nd Jacy Hendrickson-NB 13:43.1
3rd Aspen Riley-E 15:02.2
4th Cassie Gilbert-FM 15:36.4
5th Alyssa Gilbert-FM 16:15.8

4×800:
1st Essex 11:34.6
2nd Stanton 11:52.1
3rd EM 12:23.2
4th FM 12:44.7

Shuttle Hurdle:
1st Stanton 01:13.8
2nd FM 1:21
3rd Essex 01:22.9
4th Nishnabotna 01:25.2
5th Clarinda Academy

100m
1st Kelsey Hurley-FM 13.62
2nd Avery Taylor-St 13.84
3rd Kym Graham-E 14.06
4th Kendra Croghan-EM 14.28
5th Dakotah Jordan-HC 15.02
6th Amber Carlisle-EM 15.04

Distance Med
1st Stanton 05:06.4
2nd Nishnabotna 05:09.9
3rd Clarinda Academy 05:14.1
4th Essex 05:16.4
5th Fremont Mills 05:26.7
6th East Mills 06:17.4

400m
1st Kelsey Hurley-FM 01:05.3
2nd Melissa Halbert-CA 01:07.5
3rd Macy Williams-FM 01:09.0
4th Endina Denton-CA 01:09.5
5th Kendra Croghan-EM 01:11.4
6th Moriah Kammerer-St 01:12.1

4×200
1st Stanton 01:59.8
2nd Fremont Mills 02:01.5
3rd Essex 02:05.6
4th Nishnabotna 02:17.8
5th Clarinda Academy 02:20.5

100m Hurdles:
1st Carmen Subbert-St 17.25
2nd Naela Thornton-E 17.72
3rd Taryn Williams-FM 18.37
4th Sara Skalberg-E 19
5th December Tyler-CA 19.75
6th Jordan Jennings-EM 20.01

800m
1st Macy Williams-FM 02:46.5
2nd Mariah Johnson-E 02:52.8
3rd Tamika Marsh-CA 03:00.3
4th Amanda Yeager-St 03:09.1
5th Michaela Williams-E 03:09.6
6th Briella Brown-St 03:11.5

200m
1st Kelsey Hurley-FM 28.38
2nd Endina Denton-CA 29.01
3rd Kendra Croghan-EM 29.64
4th Avery Taylor-St 29.74
5th Naela Thornton-E 29.81
6th Cheyana Brownfield-SP 30.12

400 Hurdles:
1st Paige Peterson-St 01:13.8
2nd Kayln Madison-FM 01:18.5
3rd Alexia Blank-NB 01:20.2
4th Haley Fundermann-E 01:21.9
5th Jessie Doyle-EM 01:24.8
6th Kassi DeCuir-E 01:30.3

Sprint Medley
1st Stanton 02:08.2
2nd Clarinda Academy 02:09.1
3rd Nishnabotna 02:13.0
4th Fremont-Mills 02:14.2
5th Essex 02:15.7
6th East Mills 02:29.4

1500m
1st Macy Williams-FM 05:45.3
2nd Jasmine Glasgo-E 05:47.3
3rd Mariah Johnson-E 06:00.7
4th Jacy Hendrickson-NB 06:11.2
5th Tamika Marsh-CA 06:29.2
6th Kayleigh Cole-FM 06:48.6

4×100
1st Stanton 56.91
2nd Fremont-Mills 57.07
3rd Essex 57.36
4th East Mills 57.89
5th Nishnabotna 1:05.09
6th Clarinda Academy 1:07.3

4×400
1st Stanton 04:39.5
2nd Clarinda Academy 04:43.5
3rd Fremont-Mills 04:58.6
4th Essex 05:05.9
5th Nishnabotna 05:10.8
6th East Mills 05:12.9
7th Trent Turney 5:43.21

Share

Who’s who in area track: A.J. Scarborough

April 21, 2012 by · Comments Off
Filed under: Top Story 

A.J. Scarborough, Fremont-Mills, senior, Corner Conference champion in discus and shot put. 1A state medal winner in the discus.

If someone told you they wanted to introduce you to one of the best discus throwers in the state, it could conjure up a number of different images in your mind. Very few people would picture Fremont-Mills’ A.J Scarborough.

“Throwing the discus is hard. Not something you pick up in a short amount of time,” said Scarborough. “I’ve been throwing it since fifth grade and I still don’t have it mastered.”

Scarborough was fourth at state in the 1A discus competition last season and also ran a leg of the Knights sixth-place shuttle hurdle relay team, making him the highest point scorer of any Corner Conference athlete at the state meet. Scarborough had a diverse skill set, but he makes no bones about what he prefers.

“Discus. I prefer to throw the discus,” said Scarborough, whose father coached him during youth track. “My dad introduced me to it when I was young and I was lucky enough to learn from some talented guys.’

Among them was Ben Pruss of Stanton who won multiple medals at the 1A state meet in the discus nearly a decade ago. Its clear Scarborough was taking mental notes. Listening to him discuss the discuss is listening to a true artist discuss his craft.

He won the conference discus title as a sophomore while placing fifth in the shotput. The Knights frequently had huge leads entering the track portion of meets, largely due to their strength in the throwing events with both Scarborough and Dallas Franks.

“Dallas and I started going 1-2 in a lot of meets when we were in 10th grade,” said Scarborough. “I think we realized then we could both place at state by the time we were done.”

Scarborough stresses that throwing the discus is as much mental as physical and finding the perfect balance is the key to success.

“You have to stay calm and visualize exactly what you need to do over and over. Your steps, your body and your arms,” said Scarborough. “Then at the right moment you have to let go with everything you have. It’s as much mental as anything.”

Scarborough won conference titles last year in both the shotput and discus, but lineup changes have taken him away from the shotput to events like the 110 high hurdles and the 4×400 relay., even the long jump.

“Whatever they need me to run,” said Scarborough. “I’ll do it.”

Still, the discus is never far from his mind.

“I’m 14th out of all throwers in all classes and second in 1A,” said Scarborough. “The 1A guy ahead of me finished behind me at state last year, so I feel like I have a good chance to beat him but he he is probably saying the same thing about me. “

Fremont-Mills is in search of a fifth consecutive conference title, but injuries and eligibility problems have stretched the Knights thin, and while the Knights will be favored it isn’t as cut and dry as it has been the last few years.

“I think our lineup will look a lot better by conference time,” said Scarborough. “We can win again if everything goes well.”

The 2012 state track meet won’t be the end of his career. Scarborough will throw the discus and play football at Augustana in the fall.

“I’m happy I can try both football and discus in college and I like Sioux Falls,” said Scarborough. “I feel good about my decision.”

Share

East Mills edges F-M in Sidney

April 19, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Track, Uncategorized 

Nick Pittmon won three events for East Mills who captured the Cowboy Relays in Sidney Thursday night by the slimmest of margin over Fremont Mills. Pittmon raced to victory in the 100 and 200 meter as well as winning the long jump. The Wolverines finished the night with 130 points to the Knights 129.

A.J. Scarborough picked up wins for F-M in the discus and the 110 hurdles. Kevin Herrick won the 400 for F-M, Dallas Franks won the shotput and Clayton Wilson picked up a win in the high jump. Casey Cruickshank won the 800 for Sidney and Andrew Thompson won the 1,600 and 3,200 for Nishnabotna.

Stanton was third in the team standings with 67 points, led by Grant Focht’s runner-up finishes i nthe 100 and 200 meters. Sidney was fourth with 57 points.

Share

Top girls Corner Conference marks so far

The first three weeks of the Corner Conference girls’ track season show defending champion Villisca leading the way, but not by an insurmountable margin over Stanton and Fremont-mills who are neck and neck with each other for second place.

With the exception of the Essex 4×800 team, one of the three leading schools lays claim to the top spot in ever event and a number of fantastic matchups loom in some of the events. MOre than anywhere, Villisca pulls away from the pack with its power in the throwing events.

The Bluejays Jill Vanderhoof leads the way in both events. Vanderhoof won the shot put at last seasons conference meet and was runner up in the discus. Teammate MAanda Focht is top three in both events as well.

Villisca has the top spot in the long jump as well. Marganne Haer will be the favorite with Skylar ross of Essex and macy Williams of Fremont-Mills hot on her heels. Williams, part of the Lady KNights talented freeshman class, has run the fastest 800 time and trails Villisca’s Heather Means by less than a second in the 1,500. Means is secodn in the 800 and defending champion Mariah Johnson is in third.

Means will also be the favorite in the 3,000 but Johnson and Jasmine Glasgo of Essex will be right behind her. Nishnabotna’s Ashley Gilbert is the defending champion and has hit five feet this season, but F-M freshman Kelsey Hurley has gone 5-2, setting up a good battle at conference.

Hurley has also run the fastest time in the 100, 200 and 400 this season. Avery Taylor of Stanton is within .04 in the 100 and Haer of Villisca will challenge in the 400. Carmen Subbert (Stanton) and lily Berggren (Villisca) will be the favorites in the 110 hurdles. Paige Petersen of Stanton will be a heavy favorite in the 400 hurdles with F-M’s Kayln Madison behind her.

Villisca has the fastest times in the 4×100, and both the sprint and distance medleys. F-M has the top mark in the 4×200 and 4×400 and 4×200. Stanton will be a huge favorite in the shuttle hurdle. Essex will also be a huge favorite in thge 4×800 after qualifying for state in that event one year ago.

100 Meter Dash

Kelsey Hurley 13.30
Avery Taylor 13.34
Endia Denton 13.48
SHERI SCHAAF 13.65
Kendra Croghan 13.72
100 Meter Hurdles

Carmen Subbert 16.73
Lilly Berggren 16.92
Naela Thornton 17.24
Jordan Jennings 17.95
Taryn Williams 18.19
200 Meter Dash

Kelsey Hurley 26.43
Endia Denton 28.34
Kendra Croghan 28.76
SHERI SCHAAF 28.84
Naela Thornton 29.20
400 Meter Dash

Kelsey Hurley 1:03.46
MORGANNE HAER 1:04.71
Kendra Croghan 1:07.00
Macy Williams 1:07.52
Melissa Halbert 1:08.62
400 Meter Hurdles

Paige Peterson 1:13.64
Kalyn Madison 1:15.05
Jordan Jennings 1:17.69
Alexia Blank 1:19.31
Haley Fundermann 1:19.99
800 Meter Run

Macy Williams 2:35.37
HEATHER MEANS 2:41.96
Mariah Johnson 2:48.89
Jasmine Glasgo 2:50.15
Tamika Marsh 2:58.32
1500 Meter Run

HEATHER MEANS 5:39.16
Macy Williams 5:48.85
Mariah Johnson 5:56.09
Jasmine Glasgo 5:59.74
Jacy Hendrickson 6:08.77
3000 Meter Run

HEATHER MEANS 12:46.76
Jasmine Glasgo 12:52.62
Mariah Johnson 13:24.48
Kara Gillespie 13:52.88
Cassie Gilbert 14:29.42
Long Jump

MORGANNE HAER 16-02.00
Skylar Ross 15-06.00
Macy Williams 15-05.50
Taryn Williams 15-00.50
Avery Taylor 14-11.50
High Jump

Kelsey Hurley 5-02.00
Ashley Gilbert 5-00.00
Kara Allen 4-06.00
Seana Perkins 4-04.00
Ashley McClary 4-04.00
Shot Put

Christa McCall 31-11.25
AMANDA FOCHT 31-06.50
JILL VANDERHOOF 31-04.25
Erin Dekay 30-02.50
Regan Burns 30-02.00
Discus

JILL VANDERHOOF 96-10.00
AMANDA FOCHT 85-03.00
Carmen Subbert 84-07.00
Christa McCall 80-01.00
Andrea Allen 79-03.00
4×100 Meter Relay

Villisca 53.78
Essex 55.56
Fremont-Mills 55.62
East Mills 56.50
Stanton 57.19
4×100 Meter Shuttle Hurdle Relay

Stanton 1:13.34
Fremont-Mills 1:19.68
Essex 1:22.17
East Mills 1:22.59
4×200 Meter Relay

Fremont-Mills 2:00.05
East Mills 2:00.46
Stanton 2:00.62
Villisca 2:01.81
Essex 2:04.63
4×400 Meter Relay

Fremont-Mills 4:31.06
Stanton 4:41.70
Villisca 4:42.72
Essex 4:58.42
Nishnabotna 4:59.58
4×800 Meter Relay

Essex 11:17.15
Stanton 11:45.70
Villisca 11:46.73
East Mills 12:00.00
Nishnabotna 12:09.16
800 Medley Relay

Villisca 2:00.22
Fremont-Mills 2:02.77
Stanton 2:08.49
Essex 2:11.05
East Mills 2:14.23
1600 Medley Relay

Villisca 4:41.68
Fremont-Mills 4:45.71
Stanton 4:57.01
Essex 5:02.07
Nishnabotna 5:11.9

Share

South Page kicks off boys’ track season

April 12, 2012 by · Comments Off
Filed under: Rebels Track 

South Page runner Zackery Neihart works his way through a pack of runners during a relay race Thursday, April 5, at the Cardinal Relays. The Rebels competed in the Class 1A field and scored 17 team points on the day. (Herald-Journal photo by Joe Moore)

South Page opened the boys’ track season Thursday, April 5, at the Cardinal Relays at Clarinda High School. The Rebels competed in the Class 1A field and finished the meet with 17 points.
A total of 17 teams were entered in the Class 1A division Thursday. The Glenwood junior varsity won the team title with 108 points. Stanton finished second with 73 points and Corning was a close third with 72 points.
Blake Harvey led the way for the Rebels as he finished second in the 1,600 meter run. He completed the race in a time of 5 minutes, 9.54 seconds.
Zach Peterman added a fourth place finish in the long jump. His best effort of the day was measured at 16 feet, 10 inches.
The Rebels also earned fifth place finishes in the 400 meter hurdles and the 4×800 meter relay. Jacob Sunderman posted a time of 1:06.71 to earn the fifth place finish in the 400 meter hurdles. Meanwhile, the South Page 4×800 meter relay team was clocked at 9:46.40.
Finally, South Page finished sixth in the 4×400 meter relay with a time of 3:54.40.

Share

Thompson triples in Clarinda

April 6, 2012 by · Comments Off
Filed under: Blue Devil Track, Cowboy Track, Rebels Track, Trojan Track, Viking Track 

Andrew Thompson swept the three longest races and scored 30 team points for Nishnabotna Thursday night at the Cardinal Relays. Thompson was the winner in the 3,200 and 1,600 meter races one year ago and was the only runner in the 1A classification to successfully defend an individual event title.

Nicholas Shipley of Sidney continued his flying start to the season, recording a win in the 200 meter dash and a runner up finish in the 100 just behind Greg Focht of Stanton. Jeremy Cain was runner up for Sidney in the 400 hurdles

Dallas Lindsey of Essex scored an impressive win the in 110 high hurdles to lead the Trojans. Austin Becthold won the shotput for Stanton and Travis Herzberg picked up a win in the 400 meter for Villisca. Blake Harvey of South Page was runner up to Thompson in the 1,600.

The Glenwood JV won the meet, followed by Corning, Stanton and Sidney.

Long Jump: 1st Glenwood JV 18′ 7 1/4″ Brady Douma, 2nd Stanton 18′ 1″ Greg Focht, 4th South Page 16′ 10″ Zach Peterman, 5th Essex 16′ 8″ Nick Williams, 6th Essex 16′ 7 1/4″ Cameron Kinney

4X800 Relay: 1st Sidney 9:01.60

High Jump: 1st Corning 5′ 10″ Josh Winkler

Shuttle Relay: 1st Stanton 1:09.18, 2nd Essex 1:09.45

Shot Put: 1st Stanton 42′ 5″ Austin Becthold

100 M Dash: 1st Stanton 11.36 Greg Focht, 2nd Sidney 11.43 Nicholas Shipley, 4th Stanton 12.52 Greg Marshall

Discus: 1st Glenwood JV 129′ 11″ Connor Fikes

400 M Dash: 1st Villisca :55.78 Travis Herzberg, 4th Stanton :58.77 Jared Larson

3200 M Run: 1st Nishnabotna 10:19.64 Andrew Thompson, 3rd Stanton 11:54.42 Collin Strickland

4X200 Relay: 1st Stanton 1:40.29

110 M Hurdles: 1st Essex 18.06 Dallas Lindsay, 4th Essex 19.37 Justin Moyer

Distance Med: 1st Sidney 3:57.37,

1600 M Run: 1st Nishnabotna 4:53.33 Andrew Thompson, 2nd South Page 5:09.54 Blake Harvey,

800 M Run: 1st Nishnabotna 2:12.50 Andrew Thompson, 3rd Villisca 2:17.63 Austin Sorenson, 4th Essex 2:25.62 Jacob Jones

200 M Dash: 1st Sidney 23.82 Nicholas Shipley, 3rd Essex 25.48 Jordan Jones, 6th Stanton 26.19 Austin Becthold

400 M Hurdles: 1st Glenwood JV 59.75 Nolan Eflin, 2nd Sidney 1:04.85 Jeremy Cain, 3rd Essex 1:05.10 Justin Meyer, 5th South Page 1:06.71 Jacob Sunderman

4X400 Relay: 1st Sidney 3:49.85

Share

Gilbert wins high jump in Red Oak

April 5, 2012 by · Comments Off
Filed under: Lady Blue Devil Track, Lady Rebels Track, Trojanette Track, Viqueen Track 

Ashley Gilbert of Nishnabotna cleared five feet and easily won the high jump at the Red Oak Tiger Relays Thursday night. Tabi Perkins added a fifth place int he 100 meter hurdles for the Lady Blue Devils who were seventh as a team.

Naela Thornton led Essex with 17.5 team points scoring, including a runner up finishes in the 100 hurdles and the 200 meter dash. Haley Fundermann medaled in the 400 and the 400 hurdles. Mariah Johnson picked up team points in the 3,00 and 1,500. The Trojanettes were fourth overall with 75 points.

Team champion Griswold got a perfect 40 points from Rebekah Topham who recorded wins in the 800, 1,500, 3,000 and 400 hurdles. Her teammate Larissa Backhaus won the 100, 200 and 400 for the Tigers who cracked the 200 point barrier.

Paige Peterson scored 20 points for team runner up Stanton. Carmen Subbert picked up a win in the 100 hurdles and was the only athelte to win a foot race that wasn’t from Griswold. Corning was third and led by sprinter Caitlyn Damewood with 13 points. Morganne Haer won the Long jump for fifth place Vilisca. Kady Von Fossen picked up a third place in the 200 meter for South Page.

Share

Who’s who in area track: Mariah Johnson

April 4, 2012 by · Comments Off
Filed under: Top Story 

First in a series of features this spring to introduce you to some of the conference champions or state qualifiers you may be less familiar with.

Mariah Johnson, Essex, Junior. Corner Conference champion in the 800 and 1,500 meters.

At the district meet in Corning last season, Mariah Johnson felt the strength leaving her legs in the last 100 meters of the 1,500.

“I was trying so hard to catch Kristen (Carmichael). It was the hardest I had ever run,” said Johnson. “Then Tiffany (Shepherd) caught me from behind after I got tired.”

Johnson finished third behind the Corning duo running on their home track and didn’t qualify for the state meet in the event. She did make it as a member of the Essex 4×800 relay team and she got to run on the blue oval at Drake. Last years’ experience left a lasting impression.

“It’s a whole different level down there,” said Johnson. “You see how seriously people take track. It makes you realize that just showing up to practice every day isn’t enough if you want to win on a state level. You have to be working on it all the time.”

Johnson elected to run cross country last fall and may have found a new favorite sport.

“I loved cross country and I saw the exact same thing I did at state last year,” said Johnson. “The runners that do the best work so unbelievably hard. The winners aren’t winning by accident.”

It really puts thing in perspective when you consider Johnson is already a Corner Conference champion in two events and was a member of the Trojanettes CC champion team two seasons ago when she was just a freshman.

“I don’t really feel more pressure this year, I am always pretty nervous before I run,” said Johnson. “I’m sure I will be nervous this year too.”

The story going into the distance events at last years’ conference meet was Heather Means of Villisca attempting to win the 800, 1,500 and 3,000. Means was favored in all three events, but running them all in one day is something else entirely. Johnson raced to convincing victories in both the 800 and 1,500 and ran legs of the 4×400 and 4×800 relays as well. Johnson scored 23 team points, third behind Courtney Auxier (32.5) and Means (26.5), and tied with Kadie Subbert of Stanton.

“I like relays even more than individual events,” said Johnson. “It more fun to have teammates to be excited with.”

Johnson teamed with Seana Perkins, Jasmine Glasgo and Haley Fundermann on last year’s 4×800 team at state. All four return again this season. And in theory again next season. Perkins is a sophomore. The rest are juniors.

“That’s definitely the goal to get back to state,” said Johnson. “It really is a team when we run and I really like being a part of it.”

Johnson thinks its critical to do more than just run on a track to prepare for track season.

“That’s what is great about cross country,” said Johnson. “Running hills and turns. You can catch and run by people going up hills and your body is hurting so much but when you see them not able to keep up it’s all worth it. I think cross country running helps a lot..”

Johnson has tried other training methods as well.

“I did that P90X this winter to stay in shape,” she said. “I’ve done what I can to be ready for the season. We are working hard as a team this year because we want team success.”

Mariah Johnson said it best herself. The winners aren’t winning by accident. And judging by her determination and effort she is right on track, so to speak.

Share

Trojanettes open season at Clarinda

April 4, 2012 by · Comments Off
Filed under: Trojanette Track, Viqueen Track 

Jasmine Glasgo, Naela Thornton and Mariah Johnson all picked up top-three finishes for Essex at the Lady Cardinals Relays in Clarinda Tuesday night. Glasgo raced to a third int he 3000 meters, Thornton was third in the 100 hurdles and Johnson was third in the 1,500.

“We have ways to go this season but for the first time out I am really proud of the girls,” said Essex head coach Chris Visser. “We are going work in improving every meet.”

Johnson added a fifth in the 800 and Haley Fundermann was sixth in the 400 hurdles.

“Haley is such a hard worker,” said Visser. “She will score a lot of points for us this year.”

in the 800, Johnson finished just behind Heather Means of Villisca, soignally another season of exciting battles between the two. Johnson was the only Corner Conference runer to place in the 1,500.

“I was pretty surprised at how good the times were for the first time out,” said Visser. “I’m really excitied to see how the season goes.”

Shelby Anderson took a fifth pace for Sidney in 200 meter dash.

Lilly Berggren (Villisca) won the 100 hurdles and Amanda Focht (Villisca) won the shotput to give the Corner Conference two individual champs on the day. Griswold scored 123 points to run away with the team title.

Long Jump: 2nd Villisca 16′ 2″ Morganne Haer, 4th Stanton 14′ 5″ Paige Peterson
4X800 Relay: 3rd Essex 11:17.15, 4th Stanton 11:45.70, 5th Villisca 11:46.73, 6th East Mills 12:00.00
High Jump: 3rd Stanton 4′ 4 Kara Allen
Shuttle Relay: 1st Stanton 1:13.97
Shot Put: 1st Villisca 31′ 6 1/2″ Amanda Focht, 4th Stanton 29′ 4 1/2″ Erin DeKay
100 M Dash: 2nd Villisca 13.65 Sheri Schaaf, 4th East Mills 13.83 Kendra Croghan
Discus: 5th Stanton 84′ 7″ Carmen Subbert
Dist. Med Relay: 2nd Villisca 4:41.68, 5th Stanton 4:57.01, 6th Essex 5:02.07
3000 M Run: 3rd Essex 12:52.62 Jasmine Glasgo, 5th Villisca 14:25.47 Kara Gillespie
4X200 Relay: 3rd East Mills 2:00.46, 4th Stanton 2:01.03, 5th Villisca 2:01.81
100 M Hurdles: 1st Villisca 16.92 Lily Berggren, 2nd Stanton 16.96 Carmen Subbert, 3rd Essex 17.83 Naela Thornton, 5th East Mills 18.02 Jordan Jennings
1500 M Run: 3rd Essex 6:02.94 Mariah Johnson,
800 M Run: 4th Villisca 2:45.17 Heather Means, 5th Essex 2:48.89 Mariah Johnson
4X100 Relay: 2nd Villisca 53.78, 4th Essex 55.56
200 M Dash: 2nd East Mills 28.76 Kendra Croghan, 5th Sidney 30.15 Shelby Anderson
4X400 Relay: 4th Villisca 4:44.63
400 M Hurdles: 5th Stanton 1:14.86 Paige Peterson, 6th Essex 1:21.64 Haley Funderman

Share

Miller wins Fremont County Golf Invite

April 2, 2012 by · Comments Off
Filed under: Fillie Golf, Lady Blue Devil Track 

Amber Miller shot a winning round of 93 for Nishnabotna and took first place honors at the Fremont County Golf Invitational. Kristin Fichter (101), Adrien Ruzek (106), Jasmine Wollery (109) and Shyanne Powers (106) all posted top ten finishes for Shenandoah who won the team title.

Anna Hildebrand of Oakland Riverside was second and Demie Derry of Bedford was third in the individual standings. Treynor was second in the team race and the Blue Devils were third.

Amber Miller Nishnabotna 93
Anna Hildabrand Riverside 96
Demie Derry Bedford 96
Kristen Fichter Shenandoah 101
Gracie Myers Treynor 104
Adrian Ruzek Shenandoah 106
Shyanne Powers Shenandoah 108
Meighan Ideus Treynor 109
Kaleigh Westlake Corning 109
Jasmine Woolery Shenandoah 109
Individual Medalist

TEAM SCORE
Shenandoah 424
Treynor 438
Nishnabotna 513
Corning 529
East Mills 556

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

Share

Boys’ Corner Conference track and field preview

March 26, 2012 by · Comments Off
Filed under: Blue Devil Track, Cowboy Track, Eagles Track, Top Story, Trojan Track, Viking Track 

Four time defending champion Fremont-Mills will be the favorite to repeated yet again in the boys’ half of the Corner Conference track and field meet in 2012. The Knights return the bulk of its state qualifiers and conference champions from last season. Below is a look at who returns this season in each event and what to look for as the season progresses..

100 meter champ Nick Pittmon (East Mills) and runner up Greg Focht (Stanton) return this season. Pittmon was third at the state meet last year and Focht was 13th. Kyle Steiner of East Mills returns to defend his 200 meter title. Steiner was a member of the Wolverines 4×200 meter relay team at state last season. Focht (Stan) was runner up in the 200.

Kevin Herrick of Fremont-Mills will be the favorite this season in the 400 after a runner up finish one year ago, but he was less than a step ahead of Ethan Stephens of East Mills at the tape. Focht (Stnaton) placed fifth. Herrick was runner up in the 800 meter to Casey Cruickshank of Sidney who also returns this season. Cruickshank qualified for the 1A state meet in the 800. Levi Allen of Essex was third just barely off the lead in the 800.

Another stellar rematch looms in the 1,600 here Cruickshank was nipped at the tape by Andrew Thompson of Nishnabotna. Thompson won both the 1,600 and 3,200 meter at the conference meet last season, qualifying for state in both events as well in each of the last two season. Thompson will be the overwhelming favorite in the 3,200 at conference this season.

Nate Meier returns in the 110 hurdles after winning the CC meet and qualifying for state last year. Dan Duysen of East Mills was third last season nearly a full second behind Meier.. In the 400 hurdles, Herrick (F-M) appears one more time as the defending champ with Duysen (EM) in fourth.

F-M has the potential to turn the field events into a Knight’s highlight reel. A.J. Scarborough won the shotput and the discus last year, and joined Pittmon (110 meter -EM) on the medal stand at state with a fifth place finish in the discus. Teammate Dallas Franks was right behind him in both events and qualified for state in the discus.

Clayton Wilson of Fremont-Mills won the high jump and will return to defend his title. Charlie Ruff of East Mills finished third behind him and will provide a stern challenge this season. Wilson was runner up and highest returning placer this year in the long jump where he will be tested severly by Tyler Wlater (Stanton) and Pittmon (EM) who were third and fourth behind him. Dan Duysen of East Mills uncorked a leap of 19-7 to win the regional and qualify for state in the long jump.

On the track it’s nearly even between East Mills and Fremont-Mills, its the field that sinks all the Knights opponents. F-M returns more than 50 points in field events, while no other school returns more than 20. Clarinda Academy is always the wild card. The Eagles finished a respectable third last season with their ever changing lineup and they could play the role of spoiler in many events.

Share

Girls’ Corner Conference track and field preview

In preparation for the 2012 track and field season, here is a purely informational look at who returns in the Corner Conference this season and how they fared at least years’ Corner Conference meet in individual events. Several interesting matchups loom in a number of events. The team title race may not offer much suspense. It’s Villisca’s to win, but Stanton, Fremont-Mills and Essex will be waiting to pounce if the Bluejays slip up.

Even without Courtney Auxier, Villisca would have won the CC meet last season. The Bluejays will be the overwhelming favorite to win the league again this year. Auxiers absence will leave several events wide open in 2012. starting with the 100 meters.

Sheri Schaaf (Villisca) and Avery Walker (Stanton) were second and fourth respectively and within ne tenth of a second of each other, both more than half a second behind Auxier. Skylar Ross of Essex was sixth.

Auxier won the 200 as well last year, half a second ahead of teammate Lily Berggren who return this season. Taylor (Stan) was third. Naela Thornton and Ross were fith a nd sixth for Essex. Auxier’s other win last year was the long jump, just ahead of teammate Morganne Haer who also returns this season. Ross of Essex was third. Paige Peterson of Stanton returns this season after taking fourth.

Haer returns to defend her 400 meter title, as do the two who finished directly behind her, Alexia Blank of Nishnabotna and Kalyn Madison of Fremont-Mills. All three finished within a couple second of each other and this shapes up as one of the more interesting races to look forward to.this season.

Kadie Subbert of Stanton won last years 100 hurdles and was a state qualifier in the event as well. Kadie has moved on to graduation, but her sister Carmen was last years’ runner up in the event at last years conference meet just ahead of Thornton (Esx) and Berggren of Villisca. Paige Peterson of Stanton won the 400 hurdles last season, five seconds ahead of Madison (F-M) who was third and Haley Fundermann of Essex in fourth.

One of the most intriguing rematches this year could take place in both the 800 and 1,500 meters where defending champion Mariah Johnson (800,1500) of Essex will have to again try and fend off distance specialist Heather Means of Villisca. Means was the favorite to win the three longest races last year and came away with only the 3000 title. Jasmine Glasgo (Esx) was third last and will be the leading contender, but she will have to make up more than 30 seconds to challenge.

Ashley Gilbert of Botna will be tough for anyone in the conference to beat this year in the high jump. The leading contenders returning from last year are Ashley McClary of Fremont-Mills and Kara Allen of Stanton. Villisca’s Jill Vanderhoof in both the discus and shotput. Vanderhoof won last years shotput, in a close battle with Rebecca Sears and Brandi Menecucci of Fremont-Mills, both of whom graduated. Regan Burns of Essex was only two feet behind the leaders in fifth and could be a contender this season.

In most sports it is unwise to use junior high performance as an automatic precursor to high school success, but it is less risky in a sport with direct time comparison. Its worth noting that the winning times last seasons’ JH Corner Conference meet would have been top six in most of the individual events at the HS meet. In the 400 (Kelsey Hurley F-M) and 1500 (Macy Williams – FM), the JH winner was actually faster. Different days, different conditions for sure, and it proof of nothing other than some tough races will be even tougher.

Share

For fun, All Conference teams of the past

February 22, 2012 by · 2 Comments
Filed under: Uncategorized 

I selected 2003-2004 because that was my first year covering sports in Iowa. It’s worth nothing on the girls’ team that Christa Subbert of Stanton made her first appearance. There has been at least one Subbert on the first team every year since.

Corner Conference first team 2003-2004

Christa Subbert, Stanton
Danielle Van Eaton, Villisca
Chelsey Williams, Fremont-Mills
Jeanette Hughes, Farragut
Laura Johnson, Nishna Valley
Beth Ingersol, Villisca

Brandon Issacson, Essex
Jeff Slump, Nishna Valley
Marcus Leu, Malvern
Nick Wilson, Farragut
Taylor Alley, Fremont-Mills
Ben Pruss, Stanton

Share

Corner Conference coaches selections

Corner Conference All-Conference first teams

Luke Schafer, East Mills (U)
Kalif Brown, Clarinda Academy (U)
Andrew Thompson, Nishnabotna (U)
Corey Morrical, Fremont-Mills (U)
Brendon Hardy, Sidney
Casey Cruickshank, Sidney
Damon Sunderman, Villisca
Nate Meier, Fremont-Mills

Carmen Subbert, Stanton (u)
Macy Williams, Fremont-Mills (U)
Jill Vanderhoof. Villisca (U)
Amanda Focht, Villisca (U)
Seana Perkins, Essex (U)
Devin Laughlin, East Mills
Shelby Anderson, Sidney
Molly Goltz, Nishnabotna

Second teams

Dan Duysen, East Mills
Colden Hillyer, East Mills
Greg Focht, Stanton
Jeff Marshall, Stanton
Damani Matthews, Clarinda Academy
Levi Allen, Essex
Travis Herzberg, Villisca
Jacob Peterman, South Page

Ragen Anderson, Stanton
Morganne Haer, Villisca
Tayrn Williams, Fremont-Mills
Rachel Sorenson, Stanton
Alexia Blank, Nishnabotna
Haley Fundermann, Essex
Tamika Marsh, Clarinda Academy
Andrea McClary, Fremont-Mills

Share

Girls’ statistical wrapup

With all area girls’ team done for the season, it’s time to take a look at the year end 1A statistical leaders who might be included in this years’ All Area teams. Seana Perkins of Essex led the Valley News area teams and was second only to Macy Williams of Fremont-Mills with her 14.1 scorin g average on the season. Molly Goltz of Nishnabotna was sixth in the conference at 12.0. Shelby Anderson of Sidney was tenth with10.1.

Anderson (Sid) led the area in shooting accuracy among players with at least 100 attempts with a 38.4 percentage. Kym Graham of essex was just behind her at 37.5 percent. Ashley Gilbert shot 35.3 to lead the Lady Blue Devils. Perkins (Esx) led the area in three pont percentage at 26.4, among players with 50 or more attempts.

Anderson (2nd-11.2 per game) and Rachel Finnell (4th-9.6) were both near the top of the conference in rebounds per game. The pair combined for over 400 rebounds combined on the season. Graham (Esx) cracked the top ten, seventh with 8.2. Finnell had 74 offensive rebounds. Gilbert (Botna) had 70.

Goltz piled up 73 assists, more than double her 35 turnovers. The only other player in the conference to have twice as many assists as turnovers is Carmen Subbert of Stanton. Tori Moreland had 57 assists for Sidney. Haley Fundermann had 56 for Essex.

Alexia Blank racked up 115 steals for Botna, making her the only player to record triple digit steals. Teammate Amanda Brennan was right behind her with 74 and another Lady blue Devil, Cirra Voyles cracked the top the with 55.

Jody SHough (Botna) blocked 88 shots in only 19 games. Finnell (Sidney) swatted 50 and Greham led Essex with 21.

Share

F-M advances to the regional semifinals

February 16, 2012 by · Comments Off
Filed under: Lady Knight Basketball, Stanton Viqueens 

There were no weather alerts in Montgomery County Tuesday night. No ominous clouds in the sky near Stanton or any weird feeling in the air. There was a storm anyway and when it was over, Hurricane Macy had washed the Viqueen’s season away.

Macy Williams scored 37 points Tuesday night, including a 30 footer as time expired to give Fremont-Mills a 59-56 win over Stanton in 1A regional basketball action. Williams desperation shot at the buzzer negated the Viqueen’s fantastic fourth quarter comeback as Stanton trailed by as many as 15 in the final frame. It was the second big rally of the game.

The 15-7 Viqueens had won both meetings this season by double digits and were off and running Tuesday with a 13-2 first quarter. The lead grew to 15. Then Williams got hot, shooting 12-18 from the field and 7-10 from three point range. F-M led 23-16 at half and 41-28 entering the fourth quarter. Then the Viqueens began to rally. Sara Sedurburg (14), Carmen Subbert (19) and Ragen Anderson (14) all piled up double digit point totals.

Bedlam ensued when the Viqueens tied the game with 10 seconds remaining, and in the confusion there was a loose ball on the inbounds pass and following a couple second of panic, Wiliiams emerged with the ball and raced upcourt, letting a 30 footer fly with four seconds to go on the clock for the game winner.

Williams wrapped up the game with four rebounds and four assists to go along with her 37 points. Tayrn Williams and Emily Smith each added seven apiece for the Lady Knights who improved to 12-10 and booked themselves a spot in the regional semifinals Friday night in Red Oak against Corning.

The Viqueens wrap up the season with 15 wins and a Corner Conference tournament title.

Share

Shen and F-M win, Williams leads Knights with 37

February 14, 2012 by · Comments Off
Filed under: Fillie Basketball, Lady Knight Basketball 

Shenandoah and Fremont-Mills were both winners Tuesday night in their respective regional tournaments. Shenandoah edged Tri-Center in the 2A regionals and F-M knocked off Stanton on the strength of 37 points from Macy Williams.

F-M will take on Corning Friday night in Red Oak. Shenendoah will advance to take on top ranked OABCIG Friday night in Denison.

Share

Mustangs take on Eagles to start district tournament

February 10, 2012 by · Comments Off
Filed under: Eagles Basketball, Mustang Basketball 

By Jason Glenn/staff writer

The Shenandoah Mustang basketball team hasn’t picked up a win since week one of the season, but there’s a whole new week one on the horizon. On Monday, the 1-20 Mustangs travel to Clarinda to take on the 9-10 Clarinda Academy Eagles in the first round of the Class 2A District 1 basketball tournament.

The Mustangs, who dropped their final regular season game 51-38 to Glenwood Tuesday night, will be looking to upset the hot and cold Eagles, who, prior to their final regular season game, had won two in a row after streaks of four losses, four wins and three losses dating back to Dec. 20.

Senior Drew Bayless leads the Mustangs with 9.1 points and 6.4 rebounds per game and has contributed 14 blocks, while sophomore Jackson Baker directs the offense, averaging 6.5 points and amassing 40 assist and 43 steals.

While three Academy players average more than 10 points per game, senior Kalif Brown is the clear all-around playmaker, putting up 12.7 points and 8.8 rebounds a game, handing out 108 assists and collecting 73 steals. The Eagles’ complementary scoring threats are junior Adrien Hines, Jr., with 11.7 points per game, and Damani Matthews at 10.8 points per game.

The winner of the Mustangs-Eagles contest will take on top seed Clarinda in the district semifinals on Feb. 16 at Clarinda.

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

Share

Lady Knights pull away in second half

February 9, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowgirl Basketball, Lady Knight Basketball 

It appeared for a second that Rachel Finnell might have a clean block or at least a tie up. Instead, a foul was called against her, sending Macy Williams, the most prolific scorer in the Corner Conference this season to the line. She calmly sank both free throws to put Fremont-Mills ahead by five with two minutes to go. Her Knights went on to a 36-31 win over Sidney in the first round of regional 1A girls basketball action.

“We had our chances even after that,” said Cowgirls coach Dave Dowling. “We didn’t execute very well a couple times and didn’t give ourselves a chance to win at the end.”

Sidney led 12-9 at the end of one quarter. Williams and Andrea McClary gave F-M the early lead only to see the Cowgirls storm back behind Shelby Andersons offensive rebounding and a three pointer from Sammy Doty.

“I think Sammi played her best game of the year tonight,” said Dowling. “I thought she did a great job guarding Macy.”

Williams had ten points by halftime and added five in the second half, all on free throws. McClary added four more in the second quarter and the Knights led 18-17 at halftime. It was Taryn Williams who did the second half damage, scoring nine points including a huge three-pointer in the fourth quarter.

“We had our chances. We played well,” said Dowling. “We just didn’t play well enough to win.”

Anderson scored twice from under the basket and Tori Moreland hit a three pointer to bring the Cowgirls within three. The Sidney crowd exploded moments later when Macy Williams had her shot blocked, replaced by groans a second later when the foul was called on Finnell. Anderson led the Cowgirls with 14 points. Ruth Ellen Gregory added seven.

Its the end of the line for the Cowgirls, and the last career game for Doty and Moreland. The Lady Knights improve to 11-10 on the season and advance to the regional quarterfinals next tuesday night in Stanton.

Sidney 12 5 5 9 – 31
Fremont-Mills 9 9 8 10 – 36

Share

Essex sweeps Diagonal

February 8, 2012 by · Comments Off
Filed under: Trojan Basketball, Trojanette Basketball 

Kym Graham piled up 12 points to lead Essex to a 47-45 win over Diagonal in the final regular season game of the year Tuesday night. Seana Perkings added 11 for the Trojanettes who picked up their eighth win of the season.

Levi Allen scored 25 points for the Trojans in a 66-39 win in the boys’ game to make it a clean sweep for Essex. Zach Dailey added 11 for the Trojans who picked up their seventh win of the season.

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

A-H-S-T, Avoca 117 1A A-H-S-T, Avoca
Adair-Casey 82 1A Adair-Casey
ADM, Adel 333 3A ADM, Adel
AGWSR, Ackley 154 1A AGWSR, Ackley
Akron-Westfield 133 1A Akron-Westfield
Albia 256 2A Albia
Alburnett 159 1A Alburnett
Algona 345 3A Algona
Alta/Aurelia 185 2A Alta-Aurelia
Ames 1030 4A Ames
Anamosa 367 3A Anamosa Olin

Ankeny 1674 4A Ankeny
Aplington-Parkersburg 198 2A Aplington-Parkersburg
Ar-We-Va, Westside 71 1A Ar-We-Va, Westside
Assumption, Davenport 344 3A Assumption, Davenport
Atlantic 339 3A Atlantic
Audubon 156 1A Audubon
B-G-M, Brooklyn 134 1A B-G-M, Brooklyn
Ballard 331 3A Ballard
Baxter 100 2A Baxter
BCLUW, Conrad 179 2A BCLUW, Conrad
Beckman, Dyersville 262 2A Beckman Catholic, Dyersville
Bedford 125 1A Bedford
Belle Plaine 131 1A Belle Plaine
Bellevue 168 2A Bellevue
Belmond-Klemme 123 1A Belmond-Klemme
Benton, Van Horne 408 3A Benton, Van Horne
Bettendorf 1126 4A Bettendorf Rivermont Collegiate, Bettendorf

Bishop Garrigan, Algona 128 1A Bishop Garrigan, Algona
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 415 3A Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar 292 3A Bondurant-Farrar
Boone 574 4A Boone
Boyden-Hull/Rock Valley 153 2A Rock Valley
Boyer Valley, Dunlap 90 1A Boyer Valley, Dunlap
Burlington 865 4A Burlington
Cal, Latimer 52 1A CAL, Latimer
Calamus-Wheatland 122 1A Calamus-Wheatland
CAM, Anita 80 1A CAM, Anita
Camanche 246 2A Camanche
Cardinal, Eldon 169 2A Cardinal, Eldon
Carlisle 397 3A Carlisle
Carroll 452 3A Carroll
Cascade, Western Dubuque 218 2A Cascade, Western Dubuque
Cedar Falls 1107 4A Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson 1209 4A Cedar Rapids, Jefferson
Cedar Rapids, Kennedy 1320 4A Cedar Rapids, Kennedy
Cedar Rapids, Washington 1070 4A Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School 58 1A Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana 313 3A Center Point-Urbana
Centerville 317 3A Centerville
Central Clinton, DeWitt 393 3A Central Clinton, DeWitt
Central Decatur, Leon 171 2A Central Decatur, Leon
Central Lee, Donnellson 224 2A Central Lee, Donnellson
Central Lyon, Rock Rapids 141 1A Central Lyon, Rock Rapids
Central Springs 206 2A Central Springs
Chariton 375 3A Chariton
Charles City 435 3A Charles City
Cherokee, Washington 225 2A Cherokee, Washington
Clarinda 227 2A Clarinda
Clarinda Academy 177 2A Clarinda Academy
Clarion-Goldfield 204 2A Clarion-Goldfield
Clarke, Osceola 274 2A Clarke, Osceola
Clarksville 82 1A Clarksville
Clay Central-Everly 76 1A Clay Central-Everly
Clayton Ridge, Guttenberg 274 2A Clayton Ridge, Guttenberg Central, Elkader

Clear Creek-Amana 356 3A Clear Creek-Amana
Clear Lake 360 3A Clear Lake
Clinton 816 4A Clinton
Colfax-Mingo 191 2A Colfax-Mingo
Colo-Nesco 106 1A Colo-Nesco
Columbus Catholic, Waterloo 215 2A Columbus Catholic, Waterloo
Columbus Community, Columbus Junction 251 2A Columbus Community, Columbus Junction
Coon Rapids-Bayard 100 1A Coon Rapids-Bayard
Corning 127 1A Corning
Council Bluffs, Abraham Lincoln 1050 4A Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson 1032 4A Council Bluffs, Thomas Jefferson
Creston 359 3A Creston
Crestwood, Cresco 338 3A Crestwood, Cresco
CWL, Corwith 42 1A CWL, Corwith
Dallas Center-Grimes 438 3A Dallas Center-Grimes
Danville 145 1A Danville
Davenport, Central 1091 4A Davenport, Central
Davenport, North 747 4A Davenport, North
Davenport, West 1435 4A Davenport, West
Davis County, Bloomfield 269 2A Davis County, Bloomfield
Decorah 454 3A Decorah
Denison-Schleswig 537 3A Denison-Schleswig
Denver 199 2A Denver
Des Moines Christian 183 2A Des Moines Christian
Des Moines, Abraham Lincoln 1714 4A Des Moines, Abraham Lincoln
Des Moines, East 1694 4A Des Moines, East
Des Moines, Hoover 796 4A Des Moines, Hoover
Des Moines, North 814 4A Des Moines, North
Des Moines, Roosevelt 1207 4A Des Moines, Roosevelt
Dike-New Hartford 179 2A Dike-New Hartford
Don Bosco, Gilbertville 114 1A Don Bosco, Gilbertville
Dowling Catholic, West Des Moines 1076 4A Dowling Catholic, West Des Moines
Dubuque, Hempstead 1285 4A Dubuque, Hempstead
Dubuque, Senior 1212 4A Dubuque, Senior
Dunkerton 102 1A Dunkerton
Durant 198 2A Durant
Eagle Grove 172 2A Eagle Grove
Earlham 134 1A Earlham
East Buchanan, Winthrop 127 1A East Buchanan, Winthrop
East Greene, Grand Junction 64 1A East Greene, Grand Junction
East Marshall, LeGrand 225 2A East Marshall, LeGrand
East Mills 131 1A East Mills
East Sac County 221 2A East Sac County
East Union, Afton 92 1A East Union, Afton
Eddyville-Blakesburg 201 2A Eddyville-Blakesburg
Edgewood-Colesburg 150 1A Edgewood-Colesburg
EHK-Exira 117 1A Exira/Elk Horn-Kimballton
Emmetsburg 170 2A Emmetsburg
English Valleys, North English 121 1A English Valleys, North English
Epworth, Western Dubuque 564 3A Epworth, Western Dubuque
Essex 64 1A Essex
Estherville Lincoln Central 279 2A Estherville Lincoln Central
Fairfield 423 3A Fairfield
Forest City 283 2A Forest City
Fort Dodge 860 4A Fort Dodge
Fort Madison 455 3A Fort Madison
Fremont-Mills, Tabor 102 1A Fremont-Mills, Tabor
Garner-Hayfield 193 2A Garner-Hayfield/Ventura
Gehlen Catholic, LeMars 108 1A Gehlen Catholic, LeMars
George-Little Rock 103 1A George-Little Rock
Gilbert 272 2A Gilbert
Gladbrook-Reinbeck 147 1A Gladbrook-Reinbeck
Glenwood 485 3A Glenwood
Glidden-Ralston 89 1A Glidden-Ralston
GMG, Garwin 114 1A GMG, Garwin
Graettinger-Terril 125 1A Graettinger-Terril Ruthven-Ayrshire

Grinnell 422 3A Grinnell
Griswold 143 1A Griswold
Grundy Center 148 1A Grundy Center
Guthrie Center 126 1A Guthrie Center
H-L-V, Victor 78 1A H-L-V, Victor
Hampton-Dumont 269 2A Hampton-Dumont
Harlan 394 3A Harlan
Harmony, Farmington 68 1A Harmony, Farmington
Harris-Lake Park 67 1A Harris-Lake Park
Hartley-Melvin-Sanborn 153 1A Hartley-Melvin-Sanborn
Highland, Riverside 162 1A Highland, Riverside
Hinton 159 1A Hinton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison 84 1A Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Hudson 190 2A Hudson
Humboldt 323 3A Humboldt
IKM-Manning 176 2A IKM-Manning
Independence 313 3A Independence
Indianola 767 4A Indianola
Interstate 35, Truro 206 2A Interstate 35, Truro
Iowa Christian Academy 91 1A Iowa Christian Academy Ankeny Christian Academy

Iowa City, City High 1044 4A Iowa City, City High
Iowa City, West 1426 4A Iowa City, West
Iowa Falls-Alden 315 3A Iowa Falls-Alden
Iowa Mennonite, Kalona 82 1A Iowa Mennonite, Kalona
Iowa Valley, Marengo 156 1A Iowa Valley, Marengo
Janesville 66 1A Janesville
Jefferson-Scranton 269 2A Greene County Paton-Churdan

Jesup 178 2A Jesup
Johnston 1286 4A Johnston
Kee, Lansing 102 1A Kee, Lansing
Keokuk 493 3A Keokuk
Keota 61 1A Keota
Kingsley-Pierson 111 1A Kingsley-Pierson
Knoxville 472 3A Knoxville
Kuemper Catholic, Carroll 231 2A Kuemper Catholic, Carroll
Lake Mills 150 1A Lake Mills
Lamoni 88 1A Lamoni
Laurens-Marathon 81 1A Laurens-Marathon
Lawton-Bronson 145 1A Lawton-Bronson
LeMars 470 3A LeMars
Lenox 92 1A Lenox
Lewis Central 688 4A Lewis Central
Linn-Mar, Marion 1285 4A Linn-Mar, Marion
Lisbon 125 1A Lisbon
Logan-Magnolia 164 1A Logan-Magnolia
Lone Tree 105 1A Lone Tree
Louisa-Muscatine 223 2A Louisa-Muscatine
Lynnville-Sully 130 1A Lynnville-Sully
Madrid 134 1A Madrid
Manson Northwest Webster 159 1A Manson Northwest Webster
Maple Valley-Anthon-Oto 191 2A Maple Valley-Anthon-Oto
Maquoketa 417 3A Maquoketa
Maquoketa Valley, Delhi 182 2A Maquoketa Valley, Delhi
Marcus-Meriden-Cleghorn 124 1A Marcus-Meriden-Cleghorn
Marion 459 3A Marion
Marquette Catholic, Bellevue 56 1A Marquette Catholic, Bellevue
Marshalltown 1128 4A Marshalltown
Martensdale-St. Marys 122 1A Martensdale-St. Mary’s
Mason City 907 4A Mason City
Mediapolis 235 2A Mediapolis
Melcher-Dallas 75 1A Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 47 1A Meskwaki Settlement School
MFL MarMac 185 2A MFL MarMac
Mid-Prairie, Wellman 248 2A Mid-Prairie, Wellman
Midland, Wyoming 97 1A Midland, Wyoming
Missouri Valley 202 2A Missouri Valley
MOC-Floyd Valley 327 3A MOC-Floyd Valley
Montezuma 122 1A Montezuma
Monticello 254 2A Monticello
Moravia 78 1A Moravia
Mormon Trail, Garden Grove 59 1A Mormon Trail, Garden Grove

Moulton-Udell 50 1A Moulton-Udell
Mount Ayr 147 1A Mount Ayr Diagonal

Mount Pleasant 485 3A Mount Pleasant
Mount Vernon 279 2A Mount Vernon
Murray 68 1A Murray
Muscatine 1188 4A Muscatine
Nashua-Plainfield 180 2A Nashua-Plainfield
Nevada 317 3A Nevada
New Hampton 295 3A New Hampton
New London 111 1A New London
Newell-Fonda 97 1A Newell-Fonda
Newman Catholic, Mason City 127 1A Newman Catholic, Mason City
Newton 642 4A Newton
Nishnabotna 107 1A Nishnabotna
Nodaway Valley 153 1A Nodaway Valley
North Butler, Greene 141 1A North Butler, Greene
North Cedar, Stanwood 194 2A North Cedar, Stanwood
North Fayette, West Union 185 2A North Fayette, West Union
North Iowa, Buffalo Center 124 1A North Iowa, Buffalo Center
North Mahaska, New Sharon 140 1A North Mahaska, New Sharon
North Polk, Alleman 284 2A North Polk, Alleman
North Scott, Eldridge 687 4A North Scott, Eldridge
North Tama, Traer 131 1A North Tama, Traer
North Union (NSK-AR) 89 2A North Union
North-Linn, Troy Mills 163 1A North-Linn, Troy Mills
Northeast Hamilton, Blairsburg 60 1A Northeast Hamilton, Blairsburg
Northeast, Goose Lake 249 2A Northeast, Goose Lake
Northern University High 99 1A Northern University High
Northwood-Kensett 141 1A Northwood-Kensett
Norwalk 570 3A Norwalk
Notre Dame, Burlington 68 1A Notre Dame, Burlington
OA-BCIG 242 2A OA-BCIG
Oelwein 382 3A Oelwein West Central, Maynard

Ogden 184 2A Ogden
Okoboji, Milford 196 2A Okoboji, Milford
Orient-Macksburg 54 1A Orient-Macksburg
Osage 222 2A Osage
Oskaloosa 512 3A Oskaloosa
Ottumwa 1016 4A Ottumwa
Panorama, Panora 172 2A Panorama, Panora
PCM, Monroe 240 2A PCM, Monroe
Pekin 165 1A Pekin
Pella 508 3A Pella
Pella Christian 208 2A Pella Christian
Perry 431 3A Perry
Pleasant Valley 882 4A Pleasant Valley
Pleasantville 143 1A Pleasantville
Pocahontas Area 159 1A Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer

Postville 106 1A Postville
Prairie Valley, Gowrie 178 2A Prairie Valley, Gowrie
Prairie, Cedar Rapids 984 4A Prairie, Cedar Rapids
Preston 67 1A Preston
Prince of Peace Prep, Clinton 53 1A Prince of Peace Catholic, Clinton
Red Oak 297 3A Red Oak
Regina, Iowa City 193 2A Regina, Iowa City
Remsen-Union 89 1A Remsen-Union
Riceville 67 1A Riceville
Ridge View 182 2A Ridge View
River Valley, Correctionville 91 1A River Valley, Correctionville
Riverside, Oakland 131 1A Riverside, Oakland
Rockford 117 1A Rockford
Roland-Story, Story City 221 2A Roland-Story, Story City
Saint Ansgar 164 2A Saint Ansgar
Saydel 317 3A Saydel
Sergeant Bluff-Luton 352 3A Sergeant Bluff-Luton
Seymour 51 1A Seymour
Sheldon 232 2A Sheldon
Shenandoah 256 2A Shenandoah
Sibley-Ocheyedan 162 1A Sibley-Ocheyedan
Sidney 88 1A Sidney
Sigourney 120 1A Sigourney
Sioux Center 224 2A Sioux Center
Sioux Central, Sioux Rapids 179 2A Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, East 970 4A Sioux City, East
Sioux City, North 1089 4A Sioux City, North
Sioux City, West 930 4A Sioux City, West
Solon 339 3A Solon
South Central Calhoun 217 2A South Central Calhoun
South Hamilton, Jewell 170 2A South Hamilton, Jewell
South Hardin 215 2A South Hardin
South O’Brien, Paullina 166 1A South O’Brien, Paullina
South Tama County, Tama 318 3A South Tama County, Tama
South Winneshiek, Calmar 210 2A South Winneshiek, Calmar
Southeast Polk 1329 4A Southeast Polk
Southeast Warren, Liberty Center 118 1A Southeast Warren, Liberty Center
Southeast Webster-Grand, Burnside 130 1A Southeast Webster-Grand, Burnside
Spalding Catholic, Granville 47 1A Spalding Catholic, Granville
Spencer 506 3A Spencer
Spirit Lake 288 3A Spirit Lake
Springville 91 1A Springville
St. Albert, Council Bluffs 164 1A St. Albert, Council Bluffs
St. Edmond, Fort Dodge 184 2A St. Edmond, Fort Dodge
St. Mary’s, Remsen 46 1A St. Mary’s, Remsen
St. Mary, Storm Lake 63 1A St. Mary, Storm Lake
Stanton 65 1A Stanton
Starmont 152 1A Starmont
Storm Lake 491 3A Storm Lake
Sumner-Fredericksburg 191 2A Sumner-Fredericksburg
Test School 1 0 Test School 1
Tipton 202 2A Tipton
Treynor 159 1A Treynor
Tri-Center, Neola 184 2A Tri-Center, Neola
Tri-County, Thornburg 82 1A Tri-County, Thornburg
Trinity Christian High School 46 1A Trinity Christian High School
Tripoli 103 1A Tripoli
Turkey Valley, Jackson Junction 137 1A Turkey Valley, Jackson Junction
Twin Cedars, Bussey 133 1A Twin Cedars, Bussey
Underwood 171 2A Underwood
Union, La Porte City 305 3A Union, La Porte City
Unity Christian, Orange City 218 2A Unity Christian, Orange City
Urbandale 883 4A Urbandale
Valley Community, Elgin 122 1A Valley Community, Elgin
Valley, West Des Moines 2038 4A Valley, West Des Moines
Van Buren, Keosauqua 167 2A Van Buren, Keosauqua
Van Meter 149 1A Van Meter
Villisca 78 1A Villisca
Vinton-Shellsburg 378 3A Vinton-Shellsburg
Wahlert, Dubuque 423 3A Wahlert, Dubuque
Walnut 41 1A Walnut
Wapello 183 2A Wapello
Wapsie Valley, Fairbank 172 2A Wapsie Valley, Fairbank
Washington 380 3A Washington
Waterloo, East 825 4A Waterloo, East
Waterloo, West 1246 4A Waterloo, West
Waukee 1146 4A Waukee
Waukon 313 3A Waukon
Waverly-Shell Rock 502 3A Waverly-Shell Rock
Wayne, Corydon 138 1A Wayne, Corydon
Webster City 413 3A Webster City
West Bend-Mallard 104 1A West Bend-Mallard
West Branch 212 2A West Branch
West Burlington 161 1A West Burlington
West Central Valley, Stuart 199 2A West Central Valley, Stuart
West Delaware, Manchester 391 3A West Delaware, Manchester
West Fork, Sheffield 174 2A West Fork, Sheffield
West Hancock, Britt 151 1A West Hancock, Britt
West Harrison, Mondamin 113 1A West Harrison, Mondamin
West Liberty 241 2A West Liberty
West Lyon, Inwood 164 1A West Lyon, Inwood
West Marshall, State Center 216 2A West Marshall, State Center
West Sioux, Hawarden 131 1A West Sioux, Hawarden
Western Christian, Hull 195 2A Western Christian, Hull
Westwood, Sloan 147 1A Westwood, Sloan
Whiting 59 1A Whiting
Williamsburg 307 3A Williamsburg
Wilton 218 2A Wilton
Winfield-Mt. Union 229 2A Winfield-Mt. Union WACO, Wayland

Winterset 375 3A Winterset
Woodbine 112 1A Woodbine
Woodbury Central, Moville 144 1A Woodbury Central, Moville
Woodward Academy 192 2A Woodward Academy
Woodward-Granger 141 1A Woodward-Granger
Xavier, Cedar Rapids 578 4A Xavier, Cedar Rapids

Home
Sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Football
Golf
Soccer
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling
Information
General Info
Board of Control
Contact Information
Directory (Schools)
Forms (PDF’s)
Iowa Hall of Pride
Iowa Athletic Council
Lighting Guidelines
Officials
Resource Center
Sponsors/Supporters
Web Links

© 2012 Iowa High School Athletic Association
Site Design by OpenCom, Inc. | XHTML | CSS

Share

1A Regional girls’ basketball

1A regional girls’ basketball play opens Thursday for all area teams. All Corner Conference teams have been placed in Region 8. The winner of each region will advance to the state basketball tournament. All rankings cited are courtesy of the BCMoore power rankings and are computer based on results. Teams ranked 50th (out of 136) or higher will have rankings listed.

On paper, Corning (20th-1A) and Villisca (28th-1A) are the highest ranked in the upper half of the bracket. The Red Raiders lost to Villisca shortly after winter break, but the Red Raiders (20th) have gone on a tear since then losing only to Bedford (2nd-1A) and Nodaway Valley (48th-2A). Villisca lost heavily in the conference finals to Stanton, but the Bluejays avenged the loss en route to the conference title.

Villisca opens with Nishnabotna at home in Villisca. Last time around, these two teams met in Villisca and were tied in the fourth quarter before the Bluejays pulled away to win by eight. The Blue Devils appear to be much stronger with some recent lineup changes. The winner of that game will face the winner of Essex-South Page/Corning. The Red Raiders will travel to Essex for that game.

Sidney opens against Fremont-Mills, Thursday in Tabor. The two teams are 1-1 againsteach other this season, but it would be fair to call the Lady Knights the favorites based on recent results. F-M finished the conference season in third place. Stanton (1A-31st) takes on east Mills Thursday night in the remaining first round game on this side of the bracket.

The Viqueens will be heavily favored to advance in that game to face the Sidney/FM winner on the 14th in Stanton. Regional semifinals between the Tuesday winners from Villisca and Stanton will meet Friday the 17th in Red Oak. That winner will head to the regional finals in Undrwood to face the winner from the other side of the bracket.

Lurking on the other side of the bracket is Ar-We-Va (1A-3rd). The Lady Rockets are 15-3 and undefeated against 1A teams. Their only losses are two to Ikm-Manning (2A-5th) and East Sac-Lake View (2A-43rd). Oakland Riverside is the second highest (1A-58th) team on that side of the bracket.

Share

Conference titles decided

Villisca and East Mills both laid claim to Corner Conference titles Friday night. The Bluejays finished its title run with a 53-29 win over defending champion Sidney, eliminating any hope Stanton had of a shared title. Fremont-Mills locked up third place with a 43-37 win over East mills in the girls game.

The Wolverines evened their season record against Fremont-Mills at 1-1 and handed the Knights a third conference loss in the process, allowing East Mills to claim the undisputed boys’ title. Defending champion Sidney knocked off Villisca 64-46 to finish the conference campaign with three losses, good enough for a second place tie with F-M.

Share

Perkins hits season high in Trojanette blowout

February 3, 2012 by · Comments Off
Filed under: Trojanette Basketball 

By Jason Glenn/staff writer

Sophomore Seana Perkins drilled three three-pointers and ran up 20 points in the first half en route to a season-high 29 points in the Essex Trojanettes 71-34 victory over Heartland Christian Thursday night.

Junior Haley Fundermann also notched a trio of treys before halftime as the 7-10 Essex girls used a 29-point second period outburst to pull away and all but secure the win before the break. Fundermann finished with 16 points.

The Trojanettes, 2-1 in their last three games after a season-long four game losing streak, face a tall challenge on the road at Stanton tonight taking on the Corner Conference Tournament champion Viqueens.

Share

Trojans get three in a row in late season surge

February 3, 2012 by · Comments Off
Filed under: Trojan Basketball 

By Jason Glenn/staff writer

The Essex Trojan basketball team has had its fair share of struggles this season, but, with a three-game winning streak as of Thursday night, could be gelling at just the right time.

With a 59-18 drubbing of Heartland Christian at home, the Trojans completed a week-long trifecta of W’s that started with a 41-32 victory over Craig-Fairfax in Missouri Monday night and included their best all-around showing of the year, a 70-62 come-from-behind overtime win over South Page at home Tuesday night.

Coach Curt Grim said the South Page win was huge for the team and really showed that they’re starting to work as a unit, find their rhythm and understand the game better.

“We’re really coming on as a team, we’re starting to shoot the ball with more confidence,” Grim said. “I just think we have a really nice eight-man rotation and we’re starting to play well as a team.”

One of the keys to the Trojans’ success of late has been finally having a full complement of players with enough practice time together in the lineup. Adding sophomore Nick Williams when he became eligible after the holiday break was important, Grim said, as was getting senior rebounding leader Justin Moyer back after sitting out three games.

In tough losses to Fremont-Mills and Clarinda Academy, Grim said the team showed glimpses of what it could do against quality opponents, coming out strong and keeping the score close until later in the game. The tipping point, he said, has been the team’s ability to have a little more fun and slow the game down, which has allowed them to see passing lanes better and get in solid position for rebounds.

Against South Page, four Trojans hit double digits, led by sophomore Zach Dailey with 22 points and 9 rebounds. Moyer put up a double-double with 15 points and a season-high 16 rebounds and senior Levi Allen added another 15 points on 5 of 12 three-point shooting. Williams contributed 12 points, six rebounds and three steals.

Grim said the team couldn’t have picked a better time to start clicking, with three more regular season games before the post-season kicks off. As the four Essex seniors were honored in their final home game, he praised their leadership on and off the court and said they were a big reason he decided to return to coaching this year.

“These four seniors are going to be hard to replace because they’re pretty special kids to me,” Grim said. “I think the future is here for Essex, we’ve really turned the corner in the last couple of games.”

The Trojans were scheduled to be on the road at Stanton Friday night before heading to East Mills Monday night and Diagonal on Tuesday.

Share

East Mills one step from title

January 31, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Basketball 

East Mills knew if they wanted a shot at an undisputed Corner Conference title they would have to defeat the most dangerous teams in the league all in a row. They started with Nishnabotna and Stanton, and then Tuesday night headed to Sidney to play a Cowboys squad that nipped them in overtime less than two weeks ago. The Wolverine led from the start behind eight first half points from Colton Hillyer and went on to a comfortable 49-34 win.

The Cowboys were winners of eight straight and 12 straight against Iowan competition. F-M was the last conference team to do it back in December, but East Mills took he lead for goo midway through the first quarter.

Hillyer and Luke Schafer led the Wolverines with 13 each and Dan Duysen added 10 for East Mills who is now 13-3. Friday night the Wolverines will host Fremont-Mills needing a win to secure sole possesion of first place. The Knights won first time around, but losses to Sidney and Clarinda Academy leave them one game behind the Wolverines in the standings. An F-M win Friday night will mean a shared title.

Brendon Hardy led the Cowboys with 10 points. Jake Cain had nine. The Cowboys played typically string defense, holding East Mills to 49 points. The Cowboys drop to 13-7 overall and will finish up the conference schedule Friday night against Villisca.

East Mills 15 10 9 13 – 49
Sidney 6 10 8 8 – 32

Share

Prieto: Of Cowboys, Cowgirls, and Corner Conference titles

January 28, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Basketball, Cowgirl Basketball, Matt Prieto, Top Story 

I’ve only been covering Corner Conference athletics on a nearly exclusive basis since 2008, so my frame of reference is just that, the last four years. The conference has a long rich tradition, and I love hearing about it. Those of you who talk to me on a fairly regular basis know the avalanche of questions that careen your way when I get a chance to bend your ear about the past. But this isn’t about that. This is about what I have seen since I have been around. At this particular point in conference history, the corner conference basketball title goes through Sidney.

The Cowboys are the two time defending regular season champions, accumulating a 37-7 record against conference foes in that time. Area Player of the Year Heath Huntley and company were nearly perfect in 2009-2010. Trevor Schaaf quietly piloted the Cowboys through a parity-filled field last year, putting the Cowboys in position to win a war of attrition on the last day of the season.

The Cowgirls were regular season champions last year as well, giving Rodeo City a nearly unprecedented double title. The year before, the Cowgirls didn’t win the conference title, but it was Dave Dowling’s squad emerging in the post season. The Cowgirls knocked off Stanton en route to a regional final appearance. No conference school can match this over the course of the last two seasons.

All of this was quickly forgotten this season. The Cowgirls were crushed by graduation and are in a rebuilding year. The Cowboys got off to a bad start, losing an awful game at home to Nishanbotna and then getting whacked by double digits against Fremont-Mills and East Mills. The hype was already there from football season as far as the Wolverines and Knights were concerned. Deservedly so, I might add. After all they were the two best 8-man football teams in the state. It was easy to forget about the defending basketball champs in the face of all that athletic talent.

Stanton got off to a hot start this season as well, but it just didn’t seem all that shocking when the Cowboys upended them in the final seconds just before winter break. That game seemed like a tossup from the start. What followed winter break would have been pretty tough to predict. The Cowboys started by taking revenge on F-M in an overtime game at the high school in Tabor in a game they trailed most of the time. Then in the conference tournament the Cowboys rallied to beat South Page and Stanton before surviving East Mills (and an odd intentional foul call) in the semifinals.

Sidney then proved the game in Tabor was no fluke by defeating the Knights again in the conference final in Malvern. With two of their three conference losses avenged and a tournament title under their belt, the Cowboys turned their attention to Botna last night. Sidney piled up a 25-6 lead and cruised to the win.

The regular season title is still East Mills’ to win. The Wolverines are a game up on F-M and two games up on Sidney. A quick glance at the schedule shows with one week to go, the Wolverines still have games remaining against the Cowboys and Knights. A win Tuesday night all but assures the Wolverines at least a share of the conference title, but that win must come in Sidney against a Cowboy team that is firing on all cylinders.

It’s truly a team without a superstar. Casey Cruickshank provides the emotion. Brendon Hardy is the calm. Jake Cain provides the fearlessness of youth and thanks to the student section I know he is a freshman. Mason Sheldon and Jared Gregory are the enforcers. Nick Shipley brings the odd flash of brilliance. Kent Larsen always has a game plan.

Like I said, I’m new to the conference. I’m even newer to basketball, but my instincts tell me this is a big game for both teams and a lot is on the line in Sidney Tuesday night. A win for the Cowboys all but assures them a top-two finish in the final conference standings. A win for East Mills all but assures them a share of the title.

It’s a big game and it’s been an incredibly fun season for me and an incredible last three seasons for the sport of basketball in Sidney. The Cowboys/Cowgirls have put on quite a show over the last couple season and Tuesday night the road to the boys’ conference title will go through Sidney. It would be a shame to see anything less than a packed house for both games. The entire basketball program has certainly earned it.

Share

Around the Corner: standings update

Boys Standings: 1. East Mills 7-1, 2. F-M 7-2, 3. Sidney 5-3, 4. Botna 5-4, 5. Stanton 5-4, 6. Academy 5-5, 7. Villisca 4-5, 8. South Page 1-8, 9. Essex 1-8

Girls Standings: 1. Villisca 8-0, 2. Stanton 6-1, 3. Fremont-Mills 5-3, 4. Botna 5-3, 5. Essex 3-5, 6. East Mills 2-5, 7. Sidney 2-5, 8. Academy 0-8

It is going to come down to the wire in the boys’ side of the Corner Conference basketball race. The picture at the top is shaping up and with only a handful of games remaining its possible to get a clear picture of the rest of the season.

At 7-1, East Mills controls its own destiny. Win out and they are undisputed champs of the conference season. However, the Wolverines have the toughest remaining road with Stanton, Sidney and Fremont-Mills left to play. EM all but ended Nishnabotnas slim hopes of getting back in the race Tuesday night with a convincing 69-42 win over the Blue Devils.

Fremont-Mills can guarantee themselves a share of the title by winning out andthat of course includes a win in Moalvern over East Mills on the last night of the season. F-M also plays Botna and the hot and cold Devils have a chance to play spoiler in its next two games, the first of which is a huge rematch with Sidney in Farragut Friday night.

Botna won that one first time around before winter break and the Devils can pull back into a tie with Sidney with a win over the Cowboys. The Cowboys also have a huge game against East Mills next week. An extremely interesting scenario emerges with Sidney defeats East mills, Botna and Villisca in its remaining games.

Should that happen, and F-M also manages to beat EM on the last night of the season, a three way tie for the title would emerge.

The girls’ side of the standings is much clearer. If Villisca wins out they are the champion. Their schedule does include one more game with Stanton. A win for the Viqueens gives them co-champion honors, barring any huge upsets for either team.

A very interesting game also remains between Fremont-Mill and Botna who are at the top of the west division standings together. F-M won he first time out, and again for third place in the tournament. The Lady Knights early season loss to Sidney makes the difference there.

The winner will have the leg up on third pl;ace in the conference and first place in the west division. Essex, East Mills and Sidney all have five conference losses and would need big upsets to gain any ground on F-M or Botna.

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

Share

Corner Conference boys’ statistical leaders

Corner Conference statistical leaders. Conference games only.

Scoring: 1. Damon Sunderman (Villisca) 16.6, 2. Luke Schafer (EM) 16.6, 3. Nate Meier (FM) 15.9, 4. Damani Matthews (CA) 14.3, 5. Travis Herzberg (Vil) 13.3

Rebounds: 1. Sunderman (Vil) 10.1, 2. Justin Moyer (Esx) 9.4, 3. Kalif Brown (CA) 8.8, 4. JOrdan Jones (Esx) 8.3, 5. Casey Cruickshank (Sid) 7.6

Assists: 1. Kalif Brown (CA) 64, 2. Schafer (EM) 35, 3. Levi Allen (Esx) 34, 4. Herzberg (Vil) 34, 5. Andrew Thompson (Botna) 28

2012-2013 IHSAA Football Schedules:
8 PLAYER:
Adair-Casey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Colo-Nesco
08/31 @East Union, Afton
09/07 @Lamoni
09/14 Mormon Trail, Garden Grove
09/21 @Murray
09/28 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/05 @East Greene, Grand Junction
10/12 @Ankeny Christian Academy
10/19 Coon Rapids-Bayard
Adair-Casey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Colo-Nesco
09/06 East Union, Afton
09/13 Lamoni
09/20 @Mormon Trail, Garden Grove
09/27 Murray
10/04 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/11 East Greene, Grand Junction
10/18 Ankeny Christian Academy
10/25 @Coon Rapids-Bayard
Ankeny Christian Academy 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Northeast Hamilton, Blairsburg
08/31 Murray
09/07 Colo-Nesco
09/14 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/21 East Union, Afton
09/28 @East Greene, Grand Junction
10/05 Lamoni
10/12 Adair-Casey
10/19 @Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/06 @Murray
09/13 @Colo-Nesco
09/20 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/27 @East Union, Afton
10/04 East Greene, Grand Junction
10/11 @Lamoni
10/18 @Adair-Casey
10/25 Mormon Trail, Garden Grove
Ar-We-Va, Westside 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Coon Rapids-Bayard
08/31 River Valley, Correctionville
09/07 Charter Oak-Ute
09/14 @Heartland Christian
09/21 @Boyer Valley, Dunlap
09/28 Woodbine
10/05 West Harrison, Mondamin
10/12 @EHK-Exira
10/19 Glidden-Ralston
Ar-We-Va, Westside 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Coon Rapids-Bayard
09/06 @River Valley, Correctionville
09/13 @Charter Oak-Ute
09/20 Heartland Christian
09/27 Boyer Valley, Dunlap
10/04 @Woodbine
10/11 @West Harrison, Mondamin
10/18 EHK-Exira
10/25 @Glidden-Ralston
Boyer Valley, Dunlap 2012 Schedule:
�BYE
08/24 EHK-Exira
08/31 @Glidden-Ralston
09/07 Coon Rapids-Bayard
09/14 @Stanton
09/21 Ar-We-Va, Westside
09/28 @Heartland Christian
10/05 @Charter Oak-Ute
10/12 Woodbine
10/19 @West Harrison, Mondamin
Boyer Valley, Dunlap 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @EHK-Exira
09/06 Glidden-Ralston
09/13 @Coon Rapids-Bayard
09/20 Stanton
09/27 @Ar-We-Va, Westside
10/04 Heartland Christian
10/11 Charter Oak-Ute
10/18 @Woodbine
10/25 West Harrison, Mondamin
CAL, Latimer 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northwood-Kensett
08/31 @Rockford
09/07 CWL, Corwith
09/14 North Iowa, Buffalo Center
09/21 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/28 Laurens-Marathon
10/05 @West Bend-Mallard
10/12 @Newell-Fonda
10/19 Northeast Hamilton, Blairsburg
CAL, Latimer 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northwood-Kensett
09/06 Rockford
09/13 @CWL, Corwith
09/20 @North Iowa, Buffalo Center
09/27 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/04 @Laurens-Marathon
10/11 West Bend-Mallard
10/18 Newell-Fonda
10/25 @Northeast Hamilton, Blairsburg
CAM, Anita 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @River Valley, Correctionville
08/31 Nishnabotna
09/07 Fremont-Mills, Tabor
09/14 @Villisca
09/21 @Essex
09/28 Lenox
10/05 Stanton
10/12 @Corning
10/19 @Sidney
CAM, Anita 2013 Schedule:
�BYE
08/30 River Valley, Correctionville
09/06 @Nishnabotna
09/13 @Fremont-Mills, Tabor
09/20 Villisca
09/27 Essex
10/04 @Lenox
10/11 @Stanton
10/18 Corning
10/25 Sidney
Cedar Valley Christian School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @H-L-V, Victor
08/31 Valley Community, Elgin
09/07 @Springville
09/14 @West Central, Maynard
09/21 Kee, Lansing
09/28 Midland, Wyoming
10/05 @Central City
10/12 Central, Elkader
10/19 Preston
Cedar Valley Christian School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 H-L-V, Victor
09/06 @Valley Community, Elgin
09/13 Springville
09/20 West Central, Maynard
09/27 @Kee, Lansing
10/04 @Midland, Wyoming
10/11 Central City
10/18 @Central, Elkader
10/25 @Preston
Central City 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Central, Maynard
08/31 @Midland, Wyoming
09/07 Central, Elkader
09/14 Northern University High, Cedar Falls
09/21 @Springville
09/28 Kee, Lansing
10/05 Cedar Valley Christian School
10/12 @Preston
10/19 @Valley Community, Elgin
Central City 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Central, Maynard
09/06 Midland, Wyoming
09/13 @Central, Elkader
09/20 @Northern University High, Cedar Falls
09/27 Springville
10/04 @Kee, Lansing
10/11 @Cedar Valley Christian School
10/18 Preston
10/25 Valley Community, Elgin
Central, Elkader 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Springville
08/31 Kee, Lansing
09/07 @Central City
09/14 Preston
09/21 @Valley Community, Elgin
09/28 West Central, Maynard
10/05 Midland, Wyoming
10/12 @Cedar Valley Christian School
10/19 @Tripoli
Central, Elkader 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Springville
09/06 @Kee, Lansing
09/13 Central City
09/20 @Preston
09/27 Valley Community, Elgin
10/04 @West Central, Maynard
10/11 @Midland, Wyoming
10/18 Cedar Valley Christian School
10/25 Tripoli
Charter Oak-Ute 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Whiting
08/31 West Harrison, Mondamin
09/07 @Ar-We-Va, Westside
09/14 @EHK-Exira
09/21 Heartland Christian
09/28 @Glidden-Ralston
10/05 Boyer Valley, Dunlap
10/12 Coon Rapids-Bayard
10/19 @Woodbine
Charter Oak-Ute 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Whiting
09/06 @West Harrison, Mondamin
09/13 Ar-We-Va, Westside
09/20 EHK-Exira
09/27 @Heartland Christian
10/04 Glidden-Ralston
10/11 @Boyer Valley, Dunlap
10/18 @Coon Rapids-Bayard
10/25 Woodbine
Clarksville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Don Bosco, Gilbertville
08/31 Northwood-Kensett
09/07 @Janesville
09/14 @Dunkerton
09/21 Tripoli
09/28 Valley Community, Elgin
10/05 @Rockford
10/12 Riceville
10/19 @Northern University High, Cedar Falls
Clarksville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Don Bosco, Gilbertville
09/06 @Northwood-Kensett
09/13 Janesville
09/20 Dunkerton
09/27 @Tripoli
10/04 @Valley Community, Elgin
10/11 Rockford
10/18 @Riceville
10/25 Northern University High, Cedar Falls
Clay Central-Everly 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @North Iowa, Buffalo Center
08/31 CWL, Corwith
09/07 @Whiting
09/14 @Kingsley-Pierson
09/21 St. Mary’s, Remsen
09/28 Remsen-Union
10/05 @Harris-Lake Park
10/12 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/19 @River Valley, Correctionville
Clay Central-Everly 2013 Schedule:
�BYE
08/30 North Iowa, Buffalo Center
09/06 @CWL, Corwith
09/13 Whiting
09/20 Kingsley-Pierson
09/27 @St. Mary’s, Remsen
10/04 @Remsen-Union
10/11 Harris-Lake Park
10/18 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/25 River Valley, Correctionville
Colo-Nesco 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Adair-Casey
08/31 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/07 @Ankeny Christian Academy
09/14 @East Union, Afton
09/21 Lamoni
09/28 @Mormon Trail, Garden Grove
10/05 Murray
10/12 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/19 East Greene, Grand Junction
Colo-Nesco 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Adair-Casey
09/06 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/13 Ankeny Christian Academy
09/20 East Union, Afton
09/27 @Lamoni
10/04 Mormon Trail, Garden Grove
10/11 @Murray
10/18 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/25 @East Greene, Grand Junction
Coon Rapids-Bayard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ar-We-Va, Westside
08/31 @Heartland Christian
09/07 @Boyer Valley, Dunlap
09/14 Woodbine
09/21 @West Harrison, Mondamin
09/28 EHK-Exira
10/05 Glidden-Ralston
10/12 @Charter Oak-Ute
10/19 @Adair-Casey
Coon Rapids-Bayard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ar-We-Va, Westside
09/06 Heartland Christian
09/13 Boyer Valley, Dunlap
09/20 @Woodbine
09/27 West Harrison, Mondamin
10/04 @EHK-Exira
10/11 @Glidden-Ralston
10/18 Charter Oak-Ute
10/25 Adair-Casey
Corning 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Fremont-Mills, Tabor
08/31 Essex
09/07 @Stanton
09/14 Sidney
09/21 @Nishnabotna
09/28 Villisca
10/05 @Lenox
10/12 CAM, Anita
10/19 @Wayne, Corydon
Corning 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Fremont-Mills, Tabor
09/06 @Essex
09/13 Stanton
09/20 @Sidney
09/27 Nishnabotna
10/04 @Villisca
10/11 Lenox
10/18 @CAM, Anita
10/25 Wayne, Corydon
CWL, Corwith 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Harris-Lake Park
08/31 @Clay Central-Everly
09/07 @CAL, Latimer
09/14 Laurens-Marathon
09/21 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/28 West Bend-Mallard
10/05 Newell-Fonda
10/12 @North Iowa, Buffalo Center
10/19 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
CWL, Corwith 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Harris-Lake Park
09/06 Clay Central-Everly
09/13 CAL, Latimer
09/20 @Laurens-Marathon
09/27 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/04 @West Bend-Mallard
10/10 @Newell-Fonda
10/18 North Iowa, Buffalo Center
10/25 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Don Bosco, Gilbertville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Clarksville
08/31 Janesville
09/07 Dunkerton
09/14 @Tripoli
09/21 @Preston
09/28 Rockford
10/05 @Riceville
10/12 Northern University High, Cedar Falls
10/19 @Northwood-Kensett
Don Bosco, Gilbertville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Clarksville
09/06 @Janesville
09/13 @Dunkerton
09/20 Tripoli
09/27 Preston
10/04 @Rockford
10/11 Riceville
10/18 @Northern University High, Cedar Falls
10/25 Northwood-Kensett
Dunkerton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Riceville
08/31 @Northern University High, Cedar Falls
09/07 @Don Bosco, Gilbertville
09/14 Clarksville
09/21 @Janesville
09/28 Northwood-Kensett
10/05 Tripoli
10/12 @Midland, Wyoming
10/19 @Rockford
Dunkerton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Riceville
09/06 Northern University High, Cedar Falls
09/13 Don Bosco, Gilbertville
09/20 @Clarksville
09/27 Janesville
10/04 @Northwood-Kensett
10/11 @Tripoli
10/18 Midland, Wyoming
10/25 Rockford
East Greene, Grand Junction 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @East Union, Afton
08/31 Lamoni
09/07 @Mormon Trail, Garden Grove
09/14 Murray
09/21 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/28 Ankeny Christian Academy
10/05 Adair-Casey
10/12 @Glidden-Ralston
10/19 @Colo-Nesco
East Greene, Grand Junction 2013 Schedule:
�BYE
08/30 East Union, Afton
09/06 @Lamoni
09/13 Mormon Trail, Garden Grove
09/20 @Murray
09/27 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/04 @Ankeny Christian Academy
10/11 @Adair-Casey
10/18 Glidden-Ralston
10/25 Colo-Nesco
East Union, Afton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 East Greene, Grand Junction
08/31 Adair-Casey
09/07 @Twin Cedars, Bussey
09/14 Colo-Nesco
09/21 @Ankeny Christian Academy
09/28 @Lamoni
10/05 Mormon Trail, Garden Grove
10/12 @Murray
10/19 Grandview Park Baptist, Des Moines
East Union, Afton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @East Greene, Grand Junction
09/06 @Adair-Casey
09/13 Twin Cedars, Bussey
09/20 @Colo-Nesco
09/27 Ankeny Christian Academy
10/04 Lamoni
10/11 @Mormon Trail, Garden Grove
10/18 Murray
10/25 @Grandview Park Baptist, Des Moines
EHK-Exira 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Boyer Valley, Dunlap
08/31 Woodbine
09/07 @West Harrison, Mondamin
09/14 Charter Oak-Ute
09/21 Glidden-Ralston
09/28 @Coon Rapids-Bayard
10/05 Villisca
10/12 Ar-We-Va, Westside
10/19 @Heartland Christian
EHK-Exira 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Boyer Valley, Dunlap
09/06 @Woodbine
09/13 West Harrison, Mondamin
09/20 @Charter Oak-Ute
09/27 @Glidden-Ralston
10/04 Coon Rapids-Bayard
10/11 @Villisca
10/18 @Ar-We-Va, Westside
10/25 Heartland Christian
Essex 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Lenox
08/31 @Corning
09/07 Heartland Christian
09/14 @Fremont-Mills, Tabor
09/21 CAM, Anita
09/28 @Stanton
10/05 Sidney
10/12 @Nishnabotna
10/19 Villisca
Essex 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Lenox
09/06 Corning
09/13 @Heartland Christian
09/20 Fremont-Mills, Tabor
09/27 @CAM, Anita
10/04 Stanton
10/11 @Sidney
10/18 Nishnabotna
10/25 @Villisca
Fremont-Mills, Tabor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Corning
08/31 @Whiting
09/07 @CAM, Anita
09/14 Essex
09/21 Stanton
09/28 @Sidney
10/05 Nishnabotna
10/12 @Villisca
10/19 @Lenox
Fremont-Mills, Tabor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Corning
09/06 Whiting
09/13 CAM, Anita
09/20 @Essex
09/27 @Stanton
10/04 Sidney
10/11 @Nishnabotna
10/18 Villisca
10/25 Lenox
Glidden-Ralston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Heartland Christian
08/31 Boyer Valley, Dunlap
09/07 @Woodbine
09/14 West Harrison, Mondamin
09/21 @EHK-Exira
09/28 Charter Oak-Ute
10/05 @Coon Rapids-Bayard
10/12 East Greene, Grand Junction
10/19 @Ar-We-Va, Westside
Glidden-Ralston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Heartland Christian
09/06 @Boyer Valley, Dunlap
09/13 Woodbine
09/20 @West Harrison, Mondamin
09/27 EHK-Exira
10/04 @Charter Oak-Ute
10/11 Coon Rapids-Bayard
10/18 @East Greene, Grand Junction
10/25 Ar-We-Va, Westside
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Marcus-Meriden-Cleghorn
08/31 Remsen-Union
09/07 @Laurens-Marathon
09/14 West Bend-Mallard
09/21 CAL, Latimer
09/28 @Newell-Fonda
10/05 North Iowa, Buffalo Center
10/12 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/19 CWL, Corwith
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/06 @Remsen-Union
09/13 Laurens-Marathon
01/07 @West Bend-Mallard
09/27 @CAL, Latimer
10/04 Newell-Fonda
10/11 @North Iowa, Buffalo Center
10/18 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/25 @CWL, Corwith
Grandview Park Baptist, Des Moines 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Lamoni
08/31 Mormon Trail, Garden Grove
09/07 @Murray
09/14 Ankeny Christian Academy
09/21 East Greene, Grand Junction
09/28 @Adair-Casey
10/05 @Tri-County, Thornburg
10/12 Colo-Nesco
10/19 @East Union, Afton
Grandview Park Baptist, Des Moines 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Lamoni
09/06 @Mormon Trail, Garden Grove
09/13 Murray
09/20 @Ankeny Christian Academy
09/27 @East Greene, Grand Junction
10/04 Adair-Casey
10/11 Tri-County, Thornburg
10/18 @Colo-Nesco
10/25 East Union, Afton
H-L-V, Victor 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Cedar Valley Christian School
08/31 @Moravia
09/07 Meskwaki Settlement School
09/14 @Tri-County, Thornburg
09/21 Twin Cedars, Bussey
09/28 Melcher-Dallas
10/05 @Seymour
10/12 Wayne, Corydon
10/19 @Harmony, Farmington
H-L-V, Victor 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Cedar Valley Christian School
09/06 Moravia
09/13 @Meskwaki Settlement School
09/20 Tri-County, Thornburg
09/27 @Twin Cedars, Bussey
10/04 @Melcher-Dallas
10/11 Seymour
10/18 @Wayne, Corydon
10/25 Harmony, Farmington
Harmony, Farmington 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Moravia
08/31 @Tri-County, Thornburg
09/07 Melcher-Dallas
09/14 @Wayne, Corydon
09/21 @Mormon Trail, Garden Grove
09/28 Meskwaki Settlement School
10/05 Twin Cedars, Bussey
10/12 @Seymour
10/19 H-L-V, Victor
Harmony, Farmington 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Moravia
09/06 Tri-County, Thornburg
09/13 @Melcher-Dallas
09/20 Wayne, Corydon
09/27 Mormon Trail, Garden Grove
10/04 @Meskwaki Settlement School
10/11 @Twin Cedars, Bussey
10/18 Seymour
10/25 @H-L-V, Victor
Harris-Lake Park 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CWL, Corwith
08/31 North Iowa, Buffalo Center
09/07 @Remsen-Union
09/14 Whiting
09/21 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/28 @River Valley, Correctionville
10/05 Clay Central-Everly
10/12 @Kingsley-Pierson
10/19 St. Mary’s, Remsen
Harris-Lake Park 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CWL, Corwith
09/06 @North Iowa, Buffalo Center
09/13 Remsen-Union
09/20 @Whiting
09/27 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/04 River Valley, Correctionville
10/11 @Clay Central-Everly
10/18 Kingsley-Pierson
10/25 @St. Mary’s, Remsen
Heartland Christian 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Glidden-Ralston
08/31 Coon Rapids-Bayard
09/07 @Essex
09/14 Ar-We-Va, Westside
09/21 @Charter Oak-Ute
09/28 Boyer Valley, Dunlap
10/05 @Woodbine
10/12 @West Harrison, Mondamin
10/19 EHK-Exira
Heartland Christian 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Glidden-Ralston
09/06 @Coon Rapids-Bayard
09/13 Essex
09/20 @Ar-We-Va, Westside
09/27 Charter Oak-Ute
10/04 @Boyer Valley, Dunlap
10/11 Woodbine
10/18 West Harrison, Mondamin
10/25 @EHK-Exira
Janesville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Northern University High, Cedar Falls
08/31 @Don Bosco, Gilbertville
09/07 Clarksville
09/14 @Northwood-Kensett
09/21 Dunkerton
09/28 @Tripoli
10/05 @West Central, Maynard
10/12 Rockford
10/19 @Riceville
Janesville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Northern University High, Cedar Falls
09/06 Don Bosco, Gilbertville
09/13 @Clarksville
09/20 Northwood-Kensett
09/27 @Dunkerton
10/04 Tripoli
10/11 West Central, Maynard
10/18 @Rockford
10/25 Riceville
Kee, Lansing 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Midland, Wyoming
08/31 @Central, Elkader
09/07 @Riceville
09/14 Springville
09/21 @Cedar Valley Christian School
09/28 @Central City
10/05 Preston
10/12 @Valley Community, Elgin
10/19 West Central, Maynard
Kee, Lansing 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Midland, Wyoming
09/06 Central, Elkader
09/13 Riceville
09/20 @Springville
09/27 Cedar Valley Christian School
10/04 Central City
10/11 @Preston
10/18 Valley Community, Elgin
10/25 @West Central, Maynard
Kingsley-Pierson 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Laurens-Marathon
08/31 Newell-Fonda
09/07 @River Valley, Correctionville
09/14 Clay Central-Everly
09/21 Whiting
09/28 @St. Mary’s, Remsen
10/05 @Remsen-Union
10/12 Harris-Lake Park
10/19 @Marcus-Meriden-Cleghorn
Kingsley-Pierson 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Laurens-Marathon
09/06 @Newell-Fonda
09/13 River Valley, Correctionville
09/20 @Clay Central-Everly
09/27 @Whiting
10/04 St. Mary’s, Remsen
10/11 Remsen-Union
10/18 @Harris-Lake Park
10/25 Marcus-Meriden-Cleghorn
Lamoni 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Grandview Park Baptist, Des Moines
08/31 @East Greene, Grand Junction
09/07 Adair-Casey
09/14 @Seymour
09/21 @Colo-Nesco
09/28 East Union, Afton
10/05 @Ankeny Christian Academy
10/12 Mormon Trail, Garden Grove
10/19 @Murray
Lamoni 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/06 East Greene, Grand Junction
09/13 @Adair-Casey
09/20 Seymour
09/27 Colo-Nesco
10/04 @East Union, Afton
10/11 Ankeny Christian Academy
10/18 @Mormon Trail, Garden Grove
10/25 Murray
Laurens-Marathon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Kingsley-Pierson
08/31 @St. Mary’s, Remsen
09/07 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/14 @CWL, Corwith
09/21 Newell-Fonda
09/28 @CAL, Latimer
10/05 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/12 West Bend-Mallard
10/19 North Iowa, Buffalo Center
Laurens-Marathon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Kingsley-Pierson
09/06 St. Mary’s, Remsen
09/13 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/20 CWL, Corwith
09/27 @Newell-Fonda
10/04 CAL, Latimer
10/11 Northeast Hamilton, Blairsburg
01/07 @West Bend-Mallard
10/24 @North Iowa, Buffalo Center
Lenox 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Essex
08/31 Stanton
09/07 @Sidney
09/14 Nishnabotna
09/21 @Villisca
09/28 @CAM, Anita
10/05 Corning
10/12 @Melcher-Dallas
10/19 Fremont-Mills, Tabor
Lenox 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Essex
09/06 @Stanton
09/13 Sidney
09/20 @Nishnabotna
09/27 Villisca
10/04 CAM, Anita
10/11 @Corning
10/18 Melcher-Dallas
10/25 @Fremont-Mills, Tabor
Marcus-Meriden-Cleghorn 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
08/31 @West Bend-Mallard
09/07 St. Mary’s, Remsen
09/14 Remsen-Union
09/21 @Harris-Lake Park
09/28 @Whiting
10/05 River Valley, Correctionville
10/12 @Clay Central-Everly
10/19 Kingsley-Pierson
Marcus-Meriden-Cleghorn 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/06 West Bend-Mallard
09/13 @St. Mary’s, Remsen
09/20 @Remsen-Union
09/27 Harris-Lake Park
10/04 Whiting
10/11 @River Valley, Correctionville
10/18 Clay Central-Everly
10/25 @Kingsley-Pierson
Melcher-Dallas 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Twin Cedars, Bussey
08/31 Seymour
09/07 @Harmony, Farmington
09/14 Moravia
09/21 Tri-County, Thornburg
09/28 @H-L-V, Victor
10/05 Wayne, Corydon
10/12 Lenox
10/19 @Meskwaki Settlement School
Melcher-Dallas 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Twin Cedars, Bussey
09/06 @Seymour
09/13 Harmony, Farmington
09/20 @Moravia
09/27 @Tri-County, Thornburg
10/04 H-L-V, Victor
10/11 @Wayne, Corydon
10/18 @Lenox
10/25 Meskwaki Settlement School
Meskwaki Settlement School 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Wayne, Corydon
08/31 Springville
09/07 @H-L-V, Victor
09/14 @Twin Cedars, Bussey
09/21 Seymour
09/28 @Harmony, Farmington
10/05 Moravia
10/12 @Tri-County, Thornburg
10/19 Melcher-Dallas
Meskwaki Settlement School 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Wayne, Corydon
09/06 @Springville
09/13 H-L-V, Victor
09/20 Twin Cedars, Bussey
09/27 @Seymour
10/04 Harmony, Farmington
10/11 @Moravia
10/18 Tri-County, Thornburg
10/25 @Melcher-Dallas
Midland, Wyoming 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Kee, Lansing
08/31 Central City
09/07 @Preston
09/14 Valley Community, Elgin
09/21 West Central, Maynard
09/28 @Cedar Valley Christian School
10/05 @Central, Elkader
10/12 Dunkerton
10/19 @Springville
Midland, Wyoming 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Kee, Lansing
09/06 @Central City
09/13 Preston
09/20 @Valley Community, Elgin
09/27 @West Central, Maynard
10/04 Cedar Valley Christian School
10/11 Central, Elkader
10/18 @Dunkerton
10/25 Springville
Moravia 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Harmony, Farmington
08/31 H-L-V, Victor
09/07 Tri-County, Thornburg
09/14 @Melcher-Dallas
09/21 Wayne, Corydon
09/28 @Murray
10/05 @Meskwaki Settlement School
10/12 Twin Cedars, Bussey
10/19 Seymour
Moravia 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Harmony, Farmington
09/06 @H-L-V, Victor
09/13 @Tri-County, Thornburg
09/20 Melcher-Dallas
09/27 @Wayne, Corydon
10/04 Murray
10/11 Meskwaki Settlement School
10/18 @Twin Cedars, Bussey
10/25 @Seymour
Mormon Trail, Garden Grove 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Murray
08/31 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/07 East Greene, Grand Junction
09/14 @Adair-Casey
09/21 Harmony, Farmington
09/28 Colo-Nesco
10/05 @East Union, Afton
10/12 @Lamoni
10/19 Ankeny Christian Academy
Mormon Trail, Garden Grove 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Murray
09/06 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/13 @East Greene, Grand Junction
09/20 Adair-Casey
09/27 @Harmony, Farmington
10/04 @Colo-Nesco
10/11 East Union, Afton
10/18 Lamoni
10/25 @Ankeny Christian Academy
Murray 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Mormon Trail, Garden Grove
08/31 @Ankeny Christian Academy
09/07 Grandview Park Baptist, Des Moines
09/14 @East Greene, Grand Junction
09/21 Adair-Casey
09/28 Moravia
10/05 @Colo-Nesco
10/12 East Union, Afton
10/19 Lamoni
Murray 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Mormon Trail, Garden Grove
09/06 Ankeny Christian Academy
09/13 @Grandview Park Baptist, Des Moines
09/20 East Greene, Grand Junction
09/27 @Adair-Casey
10/04 @Moravia
10/11 Colo-Nesco
10/18 @East Union, Afton
10/25 @Lamoni
Newell-Fonda 2012 Schedule:
�BYE
08/24 St. Mary’s, Remsen
08/31 @Kingsley-Pierson
09/07 @North Iowa, Buffalo Center
09/14 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/21 @Laurens-Marathon
09/28 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/05 @CWL, Corwith
10/12 CAL, Latimer
10/19 @West Bend-Mallard
Newell-Fonda 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @St. Mary’s, Remsen
09/06 Kingsley-Pierson
09/13 North Iowa, Buffalo Center
09/20 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/27 Laurens-Marathon
10/04 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/11 CWL, Corwith
10/18 @CAL, Latimer
10/25 West Bend-Mallard
Nishnabotna 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Sidney
08/31 @CAM, Anita
09/07 Villisca
09/14 @Lenox
09/21 Corning
09/28 @West Harrison, Mondamin
10/05 @Fremont-Mills, Tabor
10/12 Essex
10/19 Stanton
Nishnabotna 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Sidney
09/06 CAM, Anita
09/13 @Villisca
09/20 Lenox
09/27 @Corning
10/04 West Harrison, Mondamin
10/11 Fremont-Mills, Tabor
10/18 @Essex
10/25 @Stanton
North Iowa, Buffalo Center 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Clay Central-Everly
08/31 @Harris-Lake Park
09/07 Newell-Fonda
09/14 @CAL, Latimer
09/21 @West Bend-Mallard
09/28 Northeast Hamilton, Blairsburg
10/05 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/12 CWL, Corwith
10/19 @Laurens-Marathon
North Iowa, Buffalo Center 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Clay Central-Everly
09/06 Harris-Lake Park
09/13 @Newell-Fonda
09/20 CAL, Latimer
01/07 West Bend-Mallard
10/03 @Northeast Hamilton, Blairsburg
10/11 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/18 @CWL, Corwith
10/24 Laurens-Marathon
Northeast Hamilton, Blairsburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Ankeny Christian Academy
08/31 @Colo-Nesco
09/07 West Bend-Mallard
09/14 @Newell-Fonda
09/21 CWL, Corwith
09/28 @North Iowa, Buffalo Center
10/05 Laurens-Marathon
10/12 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/19 @CAL, Latimer
Northeast Hamilton, Blairsburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Ankeny Christian Academy
09/06 Colo-Nesco
09/13 @West Bend-Mallard
09/19 Newell-Fonda
09/27 @CWL, Corwith
10/03 North Iowa, Buffalo Center
10/11 @Laurens-Marathon
10/18 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
10/25 CAL, Latimer
Northern University High, Cedar Falls 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Janesville
08/31 Dunkerton
09/07 Tripoli
09/14 @Central City
09/21 Rockford
09/28 Riceville
10/05 @Northwood-Kensett
10/12 @Don Bosco, Gilbertville
10/19 Clarksville
Northern University High, Cedar Falls 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Janesville
09/06 @Dunkerton
09/13 @Tripoli
09/20 Central City
09/27 @Rockford
10/04 @Riceville
10/11 Northwood-Kensett
10/18 Don Bosco, Gilbertville
10/25 @Clarksville
Northwood-Kensett 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @CAL, Latimer
08/31 @Clarksville
09/07 Rockford
09/14 Janesville
09/21 @Riceville
09/28 @Dunkerton
10/05 Northern University High, Cedar Falls
10/12 @Tripoli
10/19 Don Bosco, Gilbertville
Northwood-Kensett 2013 Schedule:
�BYE
08/30 CAL, Latimer
09/06 Clarksville
09/13 @Rockford
09/20 @Janesville
09/27 Riceville
10/04 Dunkerton
10/11 @Northern University High, Cedar Falls
10/18 Tripoli
10/25 @Don Bosco, Gilbertville
Preston 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Valley Community, Elgin
08/31 @West Central, Maynard
09/07 Midland, Wyoming
09/14 @Central, Elkader
09/21 Don Bosco, Gilbertville
09/28 Springville
10/05 @Kee, Lansing
10/12 Central City
10/19 @Cedar Valley Christian School
Preston 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Valley Community, Elgin
09/06 West Central, Maynard
09/13 @Midland, Wyoming
09/20 Central, Elkader
09/27 @Don Bosco, Gilbertville
10/04 @Springville
10/11 Kee, Lansing
10/18 @Central City
10/25 Cedar Valley Christian School
Remsen-Union 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Bend-Mallard
08/31 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/07 Harris-Lake Park
09/14 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/21 River Valley, Correctionville
09/28 @Clay Central-Everly
10/05 Kingsley-Pierson
10/12 @St. Mary’s, Remsen
10/19 Whiting
Remsen-Union 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Bend-Mallard
09/06 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/13 @Harris-Lake Park
09/20 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/27 @River Valley, Correctionville
10/04 Clay Central-Everly
10/11 @Kingsley-Pierson
10/18 St. Mary’s, Remsen
10/25 @Whiting
Riceville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Dunkerton
08/31 Tripoli
09/07 Kee, Lansing
09/14 @Rockford
09/21 Northwood-Kensett
09/28 @Northern University High, Cedar Falls
10/05 Don Bosco, Gilbertville
10/12 @Clarksville
10/19 Janesville
Riceville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Dunkerton
09/06 @Tripoli
09/13 @Kee, Lansing
09/20 Rockford
09/27 @Northwood-Kensett
10/04 Northern University High, Cedar Falls
10/11 @Don Bosco, Gilbertville
10/18 Clarksville
10/25 @Janesville
River Valley, Correctionville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 CAM, Anita
08/31 @Ar-We-Va, Westside
09/07 Kingsley-Pierson
09/14 @St. Mary’s, Remsen
09/21 @Remsen-Union
09/28 Harris-Lake Park
10/05 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/12 Whiting
10/19 Clay Central-Everly
River Valley, Correctionville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @CAM, Anita
09/06 Ar-We-Va, Westside
09/13 @Kingsley-Pierson
09/20 St. Mary’s, Remsen
09/27 Remsen-Union
10/04 @Harris-Lake Park
10/11 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/18 @Whiting
10/25 @Clay Central-Everly
Rockford 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Tripoli
08/31 CAL, Latimer
09/07 @Northwood-Kensett
09/14 Riceville
09/21 @Northern University High, Cedar Falls
09/28 @Don Bosco, Gilbertville
10/05 Clarksville
10/12 @Janesville
10/19 Dunkerton
Rockford 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Tripoli
09/06 @CAL, Latimer
09/13 Northwood-Kensett
09/20 @Riceville
09/27 Northern University High, Cedar Falls
10/04 Don Bosco, Gilbertville
10/11 @Clarksville
10/18 Janesville
10/25 @Dunkerton
Seymour 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Tri-County, Thornburg
08/31 @Melcher-Dallas
09/07 Wayne, Corydon
09/14 Lamoni
09/21 @Meskwaki Settlement School
09/28 @Twin Cedars, Bussey
10/05 H-L-V, Victor
10/12 Harmony, Farmington
10/19 @Moravia
Seymour 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Tri-County, Thornburg
09/06 Melcher-Dallas
09/13 @Wayne, Corydon
09/20 @Lamoni
09/27 Meskwaki Settlement School
10/04 Twin Cedars, Bussey
10/11 @H-L-V, Victor
10/18 @Harmony, Farmington
10/25 Moravia
Sidney 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Nishnabotna
08/31 @Villisca
09/07 Lenox
09/14 @Corning
09/21 @Woodbine
09/28 Fremont-Mills, Tabor
10/05 @Essex
10/12 @Stanton
10/19 CAM, Anita
Sidney 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Nishnabotna
09/06 Villisca
09/13 @Lenox
09/20 Corning
09/27 Woodbine
10/04 @Fremont-Mills, Tabor
10/11 Essex
10/18 Stanton
10/25 @CAM, Anita
Springville 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Central, Elkader
08/31 @Meskwaki Settlement School
09/07 Cedar Valley Christian School
09/14 @Kee, Lansing
09/21 Central City
09/28 @Preston
10/05 Valley Community, Elgin
10/12 @West Central, Maynard
10/19 Midland, Wyoming
Springville 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Central, Elkader
09/06 Meskwaki Settlement School
09/13 @Cedar Valley Christian School
09/20 Kee, Lansing
09/27 @Central City
10/04 Preston
10/11 @Valley Community, Elgin
10/18 West Central, Maynard
10/25 @Midland, Wyoming
St. Mary’s, Remsen 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Newell-Fonda
08/31 Laurens-Marathon
09/07 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/14 River Valley, Correctionville
09/21 @Clay Central-Everly
09/28 Kingsley-Pierson
10/05 @Whiting
10/12 Remsen-Union
10/19 @Harris-Lake Park
St. Mary’s, Remsen 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Newell-Fonda
09/06 @Laurens-Marathon
09/13 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/20 @River Valley, Correctionville
09/27 Clay Central-Everly
10/04 @Kingsley-Pierson
10/11 Whiting
10/18 @Remsen-Union
10/25 Harris-Lake Park
Stanton 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Villisca
08/31 @Lenox
09/07 Corning
09/14 Boyer Valley, Dunlap
09/21 @Fremont-Mills, Tabor
09/28 Essex
10/05 @CAM, Anita
10/12 Sidney
10/19 @Nishnabotna
Stanton 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Villisca
09/06 Lenox
09/13 @Corning
09/20 @Boyer Valley, Dunlap
09/27 Fremont-Mills, Tabor
10/04 @Essex
10/11 CAM, Anita
10/18 @Sidney
10/25 Nishnabotna
Tri-County, Thornburg 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Seymour
08/31 Harmony, Farmington
09/07 @Moravia
09/14 H-L-V, Victor
09/21 @Melcher-Dallas
09/28 @Wayne, Corydon
10/05 Grandview Park Baptist, Des Moines
10/12 Meskwaki Settlement School
10/19 @Twin Cedars, Bussey
Tri-County, Thornburg 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Seymour
09/06 @Harmony, Farmington
09/13 Moravia
09/20 @H-L-V, Victor
09/27 Melcher-Dallas
10/04 Wayne, Corydon
10/11 @Grandview Park Baptist, Des Moines
10/18 @Meskwaki Settlement School
10/25 Twin Cedars, Bussey
Tripoli 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Rockford
08/31 @Riceville
09/07 @Northern University High, Cedar Falls
09/14 Don Bosco, Gilbertville
09/21 @Clarksville
09/28 Janesville
10/05 @Dunkerton
10/12 Northwood-Kensett
10/19 Central, Elkader
Tripoli 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Rockford
09/06 Riceville
09/13 Northern University High, Cedar Falls
09/20 @Don Bosco, Gilbertville
09/27 Clarksville
10/04 @Janesville
10/11 Dunkerton
10/18 @Northwood-Kensett
10/25 @Central, Elkader
Twin Cedars, Bussey 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Melcher-Dallas
08/31 @Wayne, Corydon
09/07 East Union, Afton
09/14 Meskwaki Settlement School
09/21 @H-L-V, Victor
09/28 Seymour
10/05 @Harmony, Farmington
10/12 @Moravia
10/19 Tri-County, Thornburg
Twin Cedars, Bussey 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Melcher-Dallas
09/06 Wayne, Corydon
09/13 @East Union, Afton
09/20 @Meskwaki Settlement School
09/27 H-L-V, Victor
10/04 @Seymour
10/11 Harmony, Farmington
10/18 Moravia
10/25 @Tri-County, Thornburg
Valley Community, Elgin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Preston
08/31 @Cedar Valley Christian School
09/07 West Central, Maynard
09/14 @Midland, Wyoming
09/21 Central, Elkader
09/28 @Clarksville
10/05 @Springville
10/12 Kee, Lansing
10/19 Central City
Valley Community, Elgin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Preston
09/06 Cedar Valley Christian School
09/13 @West Central, Maynard
09/20 Midland, Wyoming
09/27 @Central, Elkader
10/04 Clarksville
10/11 Springville
10/18 @Kee, Lansing
10/25 @Central City
Villisca 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Stanton
08/31 Sidney
09/07 @Nishnabotna
09/14 CAM, Anita
09/21 Lenox
09/28 @Corning
10/05 @EHK-Exira
10/12 Fremont-Mills, Tabor
10/19 @Essex
Villisca 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Stanton
09/06 @Sidney
09/13 Nishnabotna
09/20 @CAM, Anita
09/27 @Lenox
10/04 Corning
10/11 EHK-Exira
10/18 @Fremont-Mills, Tabor
10/25 Essex
Wayne, Corydon 2012 Schedule:
�BYE
08/24 Meskwaki Settlement School
08/31 Twin Cedars, Bussey
09/07 @Seymour
09/14 Harmony, Farmington
09/21 @Moravia
09/28 Tri-County, Thornburg
10/05 @Melcher-Dallas
10/12 @H-L-V, Victor
10/19 Corning
Wayne, Corydon 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @Meskwaki Settlement School
09/06 @Twin Cedars, Bussey
09/13 Seymour
09/20 @Harmony, Farmington
09/27 Moravia
10/04 @Tri-County, Thornburg
10/11 Melcher-Dallas
10/18 H-L-V, Victor
10/25 @Corning
West Bend-Mallard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Remsen-Union
08/31 Marcus-Meriden-Cleghorn
09/07 @Northeast Hamilton, Blairsburg
09/14 @Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/21 North Iowa, Buffalo Center
09/28 @CWL, Corwith
10/05 CAL, Latimer
10/12 @Laurens-Marathon
10/19 Newell-Fonda
West Bend-Mallard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Remsen-Union
09/06 @Marcus-Meriden-Cleghorn
09/13 Northeast Hamilton, Blairsburg
09/20 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
09/27 @North Iowa, Buffalo Center
10/04 CWL, Corwith
10/11 @CAL, Latimer
10/18 Laurens-Marathon
10/25 @Newell-Fonda
West Central, Maynard 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Central City
08/31 Preston
09/07 @Valley Community, Elgin
09/14 Cedar Valley Christian School
09/21 @Midland, Wyoming
09/28 @Central, Elkader
10/05 Janesville
10/12 Springville
10/19 @Kee, Lansing
West Central, Maynard 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Central City
09/06 @Preston
09/13 Valley Community, Elgin
09/20 @Cedar Valley Christian School
09/27 Midland, Wyoming
10/04 Central, Elkader
10/11 @Janesville
10/18 @Springville
10/25 Kee, Lansing
West Harrison, Mondamin 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Woodbine
08/31 @Charter Oak-Ute
09/07 EHK-Exira
09/14 @Glidden-Ralston
09/21 Coon Rapids-Bayard
09/28 Nishnabotna
10/05 @Ar-We-Va, Westside
10/12 Heartland Christian
10/19 Boyer Valley, Dunlap
West Harrison, Mondamin 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Woodbine
09/06 Charter Oak-Ute
09/13 @EHK-Exira
09/20 Glidden-Ralston
09/27 @Coon Rapids-Bayard
10/04 @Nishnabotna
10/11 Ar-We-Va, Westside
10/18 @Heartland Christian
10/25 @Boyer Valley, Dunlap
Whiting 2012 Schedule:
�BYE
08/24 @Charter Oak-Ute
08/31 Fremont-Mills, Tabor
09/07 Clay Central-Everly
09/14 @Harris-Lake Park
09/21 @Kingsley-Pierson
09/28 Marcus-Meriden-Cleghorn
10/05 St. Mary’s, Remsen
10/12 @River Valley, Correctionville
10/19 @Remsen-Union
Whiting 2013 Schedule:
�BYE
08/30 Charter Oak-Ute
09/06 @Fremont-Mills, Tabor
09/13 @Clay Central-Everly
09/20 Harris-Lake Park
09/27 Kingsley-Pierson
10/04 @Marcus-Meriden-Cleghorn
10/11 @St. Mary’s, Remsen
10/18 River Valley, Correctionville
10/25 Remsen-Union
Woodbine 2012 Schedule:
�BYE
08/24 West Harrison, Mondamin
08/31 @EHK-Exira
09/07 Glidden-Ralston
09/14 @Coon Rapids-Bayard
09/21 Sidney
09/28 @Ar-We-Va, Westside
10/05 Heartland Christian
10/12 @Boyer Valley, Dunlap
10/19 Charter Oak-Ute
Woodbine 2013 Schedule:
�BYE
08/30 @West Harrison, Mondamin
09/06 EHK-Exira
09/13 @Glidden-Ralston
09/20 Coon Rapids-Bayard
09/27 @Sidney
10/04 Ar-We-Va, Westside
10/11 @Heartland Christian
10/18 Boyer Valley, Dunlap
10/25 @Charter Oak-Ute

Steals: 1. Brown (CA) 44, 2. Schafer (EM) 26, 3. Zachery Neihart (SP) 26, 4. Jacob Peterman (SP) 25, 5. Chris Osborn (Botna) 22

Blocks: 1. Clayton Wilson (FM) 20, 2. Charles Lee (CA) 16, 3. Darian Carter (CA) 14, 4. Devin Vawter (CA) 10, 5. Colden Hillyer (EM) 10

Share

Viqueens win Corner Conference tournament again

Stanton roared to a 30-13 lead by halftime and cruised to a 47-35 win over Villisca in the finals of the Corner Conference girls’ basketball tournament finals in Tabor. Ragen Anderson had another huge first half for Stanton. Andersen led the Viqueens with 15. Carmen Subbert added another 14 for the Viqueens who pick up their tenth win in a row and avenge an early season loss to the Bluejays in the process.

This is the tenth win in a row for the Viqueens since that last loss. Jill Vanderhoof scored 14 to lead the Bluejays. Amanda Focht got into early foul trouble for Villisca and spent much of the game on the bench. Morganne Haer added nine points for the Bluejays. Villisca drops to 13-2.

Macy Williams scored 21 and added eight assists for Fremont-Mills in a 49-41 win over Nishnabotna in the third place game. Taryn Williams scored 13 points for the Lady Knights who improve to 7-8 on the season. Molly Goltz scored 18 and pulled down eight rebounds to lead Nishnabotna. The Lady Blue Devils drop to 8-9 on the season.

Share

Cowboys win again, will face F-M for tournament title

January 19, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Basketball 

For the second time in two weeks, Nicholas Shipley stood he free throw in overtime needing only to make one of two free throws. Once again he made one, and was three out of four from the free throw line in overtime to help Sidney to a 45-41 win over East MIlls in the Corner Conference semifinals at Stanton.

No team had held the Wolverines under 50 points all season, but East mills could manage only 41 points even after an overtime period. The Wolverines were two time defending conference champions, having beaten Clarinda Academy both years in the final. East Mills wore the tag of favorite on the strength of its 15 point win over the Cowboys in December, but Sidney is a much different team than it was in early season.

Jacob Cain led the Cowboys with ten points, eight of those in the first half. Sidney jumped to an early lead. The Cowboys held Luke Schafer scoreless in the first half and gradually eased out to a five point lead. Schafer finally found his mark and scored eight second half points. A much discussed intentional foul call late in thge fourth quarter allowed East Mills to force an overtime.

Casey Cruickshank, Brendon Hardy and Shipley all hit free throws in the overtime for the Cowboys who improve to 9-6, and now have the conference’s longest winning streak at five. The Cowboys haven’t lost to a team from Iowa since mid December when they lost to Fremont-Mills who will be their opponent in the tournament final.

Schafer led the Wolverines with 13 points. East Mills drops to 10-3 on the season and will play Clarinda Acadmey in the final for the third year in a row, this time for third place.

Share

Sidney leads East Mills at halftime

January 19, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Basketball 

Jacob Cain has eight points for Sidney who leads East Mills 19-14 after one half of play at the Corner Conference basketball tournament semifinals in Stanton.

Mason Sheldon has four points for Sidney. Luke Schafer has yet to score for East Mills who has struggled on offense.

Share

Fremont-Mills books spot in Corner final

January 19, 2012 by · Comments Off
Filed under: Eagles Basketball, Knight Basketball 

Fremont-Mills survived a dry spell at the free throw line in the fourth quarter to defeat Clarinda Academy 54-51 in the Semifinal round of the Corner Conference basketball tournament in Stanton.

The Knights led by as many as eight, but the Eagles were able to stay close all the way. Corey Morrical led the Knights with a team high 17 points. A.j Scarborough added 14 for the Knights who advance to the finals Saturday night in Malvern.

The Academy was led by J.P. with 12 points. Damani Matthews and Adrien Hines with 10 apiece. The Eagles lose their four game winning streak and drop to 7-7 on the season. The Knights improve to 11-3 and avenge last weeks’ loss to Clarinda Academy in the process

Share

Corner semifinals, Villisca and Stanton advance

January 18, 2012 by · Comments Off
Filed under: Lady Blue Devil Basketball 

Both favorites held serve Wednesday night in Villisca in the semifinal round of the Corner Conference basketball tournament. In the opener, Stanton won 46-35 over Fremont-Mills. Villisca beat Nishnabotna 37-26 in the second game. Although the winner won by the exact same margin in both game, the two contests could not have been more different in nature.

The Viqueens were the more heavily favored of the two winners, having beaten the Lady Knights by 18 earlier this month. They broke to a large early lead on the strength of 19 points from Ragen Anderson, 17 of those coming in the second quarter. F-M made a strong third quarter run and closed to within four before Stanton pulled away to win by double digits.

Anderson finished with 22 to lead all scorers. Rachel Sorenson added eight. Macy Williams led the Knights with 11. F-M drops to 6-8 on the season. It’s the ninth win in a row for Stanton who last lost in mid December 46-43 to Villisc. The Bluejays had a much tougher game in the nightcap. The first time around in December, Villisca beat the Blue Devils 38-33.

Botna led after one and it was tied at half. Amanda Focht twice converted offensive rebounds into layups and hit two free throws to spark an 8-0 run that put the game away for the Bluejays. Cierra Voyles had nine for Nishnabotna.

Focht finished with 13. Jill Vanderhoof added nine points and ten rebounds. Villisca improves to 13-1, with the lone loss coming to Bedford. The Bluejays will put their six game winning streak on the line Friday in the final against Stanton. F-M and Botna will meet for third place in another rematch. The Lady Knights won round one early in December 34-31 on two late three pointers by Wiliams.

Finals are Friday night in Tabor.

Share

Corner tournament semifinals set

East Mills and Fremont-Mills had no trouble in Essex, while Clarinda Academy and Sidney had to come from behind in Clarinda. The Corner Conference Boys semifinals are set for Thursday in Stanton and it will feature a pair of interesting matchups.

The Knights had no trouble getting back on the winning track with a 57-32 win over Essex. On paper this was the least competitive of the four games and F-M took control from the start. The Knights will now get another crack at Clarinda Academy. The Eagles became the first team in the conferenceto beat the Knights last week and punched a ticket to the semifinals with a thrilling rally at home against Nishnabotna.

Botna kept the pace comfortable and dominated the first three quarters, but the eagles broke free and ran to victory in the fourth quarter with a huge rally and solid free throw shooting. It avenged a loss the the Blue Devils early this season and keep the Academy’s chance of making a fourth consecutive tournament final alive.

After going overtime with Vilisca last week, East Mills left no doubt Tuesday with a 52-33 win in the other game at Essex. The Wolverines will take on Sidney who like the Academy, had to force the opponent to play at a faster pace to rally in the fourth quarter.A 17-0 fourth quarter run sealed the deal for the Cowboys who have won five straight games against opponents from Iowa. The Wolverines won by 15 back in early December when the two teams met.

Share

Eagles down Blue Devils, Thompson scores 29 in loss

January 17, 2012 by · Comments Off
Filed under: Blue Devil Basketball, Eagles Basketball 

In a battle of two teams on hot streaks, Clarinda Academy forced the pace just enough to get past Nishnabotna 59-54 Tuesday night in the quarterfinal round of the Corner Conference basketball tournament.

It looked bad early for the Academy when Andrew Thompson caught fire early, scoring 12 first quarter points and propelling the Blue Devils to a 17-10 lead. The Academy hasn’t lost a first round tournament game in a long time and surged back into a fourth quarter lead behind double digit scoring from Charles Lee, Kalif Brown, Adrien Hines and J.P.

Thompson, who finished with 29, continued to score. Joe Gude and Schuyler Brennan hit three pointers to bring the Devils within one late, but the Eagles hit freethrows down the stretch to seal the win. Brennan and Gude both finished with nine for the Devils who see thier winning strezak halted at nine.

The Academy picks up its fourth win in a row and will play Fremont-Mills Thursday night in Stanton in a much anticipated rematch of last weeks game won by the Eagles.

Share

Sidney rallies past Stanton

January 17, 2012 by · Comments Off
Filed under: Cowboy Basketball, Viking Basketball 

Last Friday night against Fremont-Mills, it was Sidney’s inability to hit free throws down the stretch that forced overtime in a game the Cowboys eventually won. Tuesday night in the quarterfinal round of the Corner Conference tournament, the Cowboys couldn’t miss from the line in the fourth quarter and pulled away for a 41-33 victory after trailing Stanton for most of the game.

Casey Cruickshank hit a three to open the game, and then the Cowboys went into a scoring slump that lasted until the fourth quarter. Greg Focht scored eight early points to give the Vikings control of the game, but instead of trying to pull away, the Vikings chose to take the air out of the ball.

The lead was 17-10 at half and 24-18 headed into the fourth andthen the Cowboys found their touch. Brendon Hardy exploded for 15 second half points including nine in the fourth quarter. Michael Coates hit a critical three pointer and Cruickshank finished a three point play.

The Vikings were forced to foul and Jacob Cain combined with Hardy to hit eight stright free throws to put the game away and book the Cowboys a place in the semifinals Thursday night in Stanton against the East Mills/Villisca winner.

Focht led the Vikings with 14. Hardy led all scorers with 17. Cruickshank had nine. Coates had five.

Sidney 6 4 10 21 – 41
Stanton 7 10 9 7 – 33

Share

Girls semifinal preview, Stanton/F-M

January 16, 2012 by · 1 Comment
Filed under: Lady Knight Basketball, Viqueen Basketball 

Semifinals of the Corner Conference Girls’ Basketball Tournament @ Villisca

Fremont-Mills (6-7)
Stanton (9-4)

Previous history: Stanton won first time around 56-38 shortly after the winter break.

Top Scorer: Carmen Subbert leads the Viqueens at 13.9 points per game. Freshman phenom Macy Williams leads F-M and the entire conference at 16.4.

Cleaning the glass: Subbert leads the team in rebounds as well with 8.3 per game. Andrea McClary has 7,3 per game for the Lady Knights.

Bringing it upcourt: Macy Williams has 40 assists on the season to 34 turnovers. Subbert and Rachel Sorensen both have over 30 assists for the Viqueens and better than 2/1 assist to turnover ratios.

Defense: Williams has 35 steals on the season. Kalyn Madison adds another 29. Subbert leads Stanton with 30. Andrea and Ashley McClary have 50 combined blocks for F-M.

Recent form: The Viqueens are hot. Stanton has won eight straight games since losing to Villisca on December 13th. F-M has a more modest three game win streak.

Stanton cannot afford to look ahead to a potential rematch with Villisca. The Knights have a size advantage and if Macy Williams gets hot she will require a lot of attention and that will free up the rest of the young but talented Knight squad.

It’s the Viqueens game to win and they are defending tournament champions. More experience, but F-M is capable of causing problems.

Share

« Previous PageNext Page »